Artykuł sponsorowany Jakie są sposoby ozdabiania szkła?

Jakie są sposoby ozdabiania szkła?

Szkło w swojej najprostszej, przeźroczystej postaci coraz rzadziej staje się elementem wykończeniowym we wnętrzach. Częściej wystrój uzupełniają tafle przyozdobione wygrawerowanymi motywami lub nieszablonowymi grafikami. Ze względu na mnogość sposobów dekoracji materiału jest on jednym z bardziej pożądanych przy planowaniu architektury budynków o różnym przeznaczeniu.

Grawerowane wzory i motywy

Dzięki temu sposobowi szkło może przybierać bardzo ozdobny charakter, dlatego ta forma jest szczególnie cenna w przypadku produkcji przeszkleń mebli, luster, blatów lub ścianek działowych. Renomowani wytwórcy, tacy jak na przykład zakład szklarski Mochnik Glass w Opolu, dysponują urządzeniem z wieloma narzędziami grawerskimi o odmiennych kształtach, które pozwalają na stworzenie praktycznie dozwolonego wzoru. Motywy zazwyczaj są dostępne w wersjach standardowych, aczkolwiek możliwe jest także ich wykonanie według projektu klienta. To pozwala na uzyskanie naprawdę unikatowej szklanej dekoracji w mieszkaniu lub biurze. Taka metoda może być wykonywana zarówno na taflach typu float, jak i satynowych. Bardzo często stosuje się również połączenia graweru matowego z polerowanym, dzięki czemu wzór uzyskuje głębię oraz trójwymiarowy efekt.

Kolorowe i geometryczne grafiki

Choć szkło w swojej klasycznej, transparentnej formie jest niezwykle eleganckie, to jednak wiele osób aranżujących wnętrza z jego wykorzystaniem, decyduje się nieco ożywić przejrzystą taflę. Temu służą właśnie różne metody wykonywania nadruków. Jedną z nich jest sitodruk na szkle, który jest najczęściej stosowany zdobieniem w przypadku mebli, a także drzwi lub przeszkleń dedykowanych biurom. Takie rozwiązanie ma również często na celu zwiększenie bezpieczeństwa, aby zaznaczyć obecność szklanych ścianek w przestrzeni, stanowiąc jednocześnie ciekawy element dekoracyjny. Drugi sposób to nadruk całej dowolnej grafiki za pomocą druku cyfrowego z wykorzystaniem farb ceramicznych. Wielkość danego wzoru jest uzależniona od sprzętu, jakim dysponuje dana firma. W obydwu przypadkach szkło po naniesieniu farb jest poddawane procesowi hartowania, podczas którego motyw wtapia się w strukturę szkła i tym samym zostaje utrwalony.

Malowanie szkła

Najprostszym, sposobem dekoracji jest pokrycie szklanej formatki specjalnie dobranymi farbami. Aby uzyskać nieprzeźroczyste powierzchnie, które można stosować jako drzwi lub elementy elewacji wykorzystuje się farby emaliowane, których grubą powłokę także wtapia się w warstwę materiału poprzez jego hartowanie. Inny i bardziej subtelny efekt daje lakierowanie szkła, do którego wykorzystuje się naturalne, ekologiczne środki malarskie. Dzięki temu okładziny ścienne czy też fronty meblowe uzyskują wyraziste barwy wg wybranego koloru RAL. Tego rodzaju wyroby również mogą zostać uprzednio poddane procesowi nadruku wzorów lub zostać wykonane na bazie trójwymiarowych ornamentów. Stosuje się je do produkcji łazienkowych lub kuchennych szklanych płytek oraz mozaik.

Opracowanie:

Mochnik Glass sp. z o.o.

Opole , Składowa 6

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas