Materiał Partnera Systemy kontroli dostępu

Systemy kontroli dostępu

Systemy kontroli dostępu są przygotowywane dzisiaj w różnych obiektach komercyjnych, publicznych oraz przemysłowych i gospodarczych. Można je tworzyć w hotelach, biurowcach, galeriach handlowych, zakładach przemysłowych, a nawet w aresztach śledczych, gdzie występują dodatkowo w wersji automatyki ścisłego dozoru. Czym zatem są systemy kontroli dostępu? Jakie mają cechy oraz zalety?

Czym jest system kontroli dostępu?

System kontroli dostępu to wielomodułowe i różnorodne rozwiązania, który pozwala na kontrolowanie dostępu do budynku, danych pomieszczeń oraz stref obiektu. Ma on zatem za zadanie ograniczanie dostępu nieuprawnionym użytkownikom oraz zapewnianie dodatkowej ochrony dla ważnych dla budynku miejsc. Przykładem są serwerownie, archiwa, sale konferencyjne czy składy zapasów.

Jeśli chodzi o to, z czego składa się system kontroli dostępu, należy wiedzieć, że jest to rozwiązanie oparte o bardzo różnorodny osprzęt. Zalicza się do niego szyfratory, czytniki kart, skanery, zamki elektryczne, bramki, szlabany, rygle elektromagnetyczne czy też rozwiązania Master Key. Podkreślić przy tym warto to, że elementy systemu kontroli dostępu mogą być kontrolowane poprzez inny system – BMS. Często przy wdrażaniu odpowiednich komponentów kontroli dostępu rozwijana jest właśnie automatyka budynkowa.

Przy większych remontach najlepsze pracownie instalatorskie zagwarantują również wdrożenie instalacji KNX. To ona umożliwia wspólną komunikację pomiędzy wszystkimi odbiornikami energii elektrycznej w budynku. Jest zatem polecana przy systemach kontroli dostępu, dla czujników i alarmów, dla automatyki przemysłowej czy dla systemu bezpieczeństwa obiektowego SAP.

Zalety systemu kontroli dostępu

Systemy kontroli dostępu stosowane są dzisiaj w różnych obiektach. Często spotkać je można w biurowcach, szpitalach, szkołach, a także w hotelach i zakładach produkcyjnych oraz magazynach. Ich największą zaletą jest to, że umożliwiają określanie uprawnień poszczególnych użytkowników. Gwarantują one natychmiastową identyfikację osób oraz kontrolę nad ich obecnością w strefach chronionych. Systemy kontroli dostępu obniżają zatem ryzyko wypadków w obiektach, a ich kompatybilność z alarmami i czujnikami podwyższa bezpieczeństwo budynku. Rozwiązanie to wpływa również na wyższy standard antywłamaniowy.

Oprócz tego system kontroli dostępu cechuje się:

  • łatwym i wygodnym sterowaniem zaporami,
  • generowaniem pełnym raportów z informacjami o wszystkich zdarzeniach,
  • możliwością dostosowania go do funkcji rejestracji czasu pracy pracowników,
  • oraz szerokim zastosowaniem – można go wykorzystać nawet na parkingach w ramach automatycznego rozliczania użytkowników czy wskazywania wolnych miejsc postojowych (systemy kontroli dostępu są stosowane m.in. w strefach płatnego parkowania w miastach).

Jak tworzone są systemy kontroli dostępu?

Systemy kontroli dostępu (KD) często są zintegrowane z systemami p.poż, windami, systemami CCTV oraz systemami HR takimi jak SAP, IFS, TETA, Symfonia czy Simple. Aby móc w danym obiekcie stworzyć zatem odpowiednie rozwiązania ważny jest obszerny projekt. Dotyczy on zarówno projektowania technicznego i doboru odpowiednich urządzeń, jak i też związany jest z opracowaniem elektrycznym, które jest bardzo ważne. Dla prawidłowego działania systemy KD ważne jest m.in. stworzenie ergonomicznych, energooszczędnych, a także bezpiecznych rozwiązań taki jak np. zasilanie awaryjne. Wiele elementów systemu kontroli dostępu tworzonych jest także w technologii RFID. Mowa o wykorzystaniu fali radiowych do przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego.

Złożoność i innowacyjność technologiczna systemu kontroli dostępu powoduje, że należy przy jego wdrażaniu współpracować z szeroko wyspecjalizowanymi pracowniami elektrycznymi. Przykładem jest firma EBS Instalacje z energią, która realizowała zlecenia związane z systemem KD w wielu budynkach wielkopowierzchniowych w całej Polsce. Przedsiębiorstwo ma na swoich koncie m.in. realizację automatyki ścisłego dozoru i kontroli dostępu w Areszcie Śledczym w Kielcach.

Okresowe kontrole

Stosowane w firmach, biurowcach czy szkołach i szpitalach systemy KD muszą przechodzić ważne pomiary i kontrole. Nie może bowiem dojść do sytuacji braku automatycznego otwarcia różnych stref budynku przy pożarze czy ewakuacji z innych przyczyn. System musi być sprawny w 100%, a nawet najmniejsze usterki wymagają szybkiego serwisu.

 

Opracowanie:

EBS Sp. z o.o. Instalacje z energią

Kielce , Górna 20 lok. p.218

Podziel się