Artykuł sponsorowany Jak rozplanować osprzęt elektroinstalacyjny?

Jak rozplanować osprzęt elektroinstalacyjny?

Nikt z nas nie wyobraża sobie domu bez instalacji elektrycznej, a więc także i osprzętu elektroinstalacyjnego. Przed wyborem osprzętu najpierw należy go rozplanować. Jeżeli w naszym domu będzie go zbyt mało, wówczas będziemy zdatni na mało estetycznie wyglądające przedłużacze. Jak więc rozplanować osprzęt elektroinstalacyjny, aby zapewnić mieszkańcom domu czy mieszkania komfort i wygodę?

Czym jest osprzęt elektroinstalacyjny?

Osprzęt elektroinstalacyjny umożliwia korzystanie z instalacji elektrycznej. W skład osprzętu wchodzą m.in. gniazda elektryczne, łączniki instalacyjne, przedłużacze, listwy instalacyjne, żarówki, puszki, lampy czy przyciski sterujące, które zwiększają komfort użytkowania. Osprzęt elektroinstalacyjny oprócz tego, że jest konieczny, pełni również funkcję dekoracyjną – możemy wybrać kolor, wzór czy kształt. Jest on bardzo widoczny, dlatego należy odpowiednio go dopasować tak, aby wszystko współgrało stylistycznie z wnętrzem. Przy wyborze osprzętu zwróćmy uwagę na dobrą jakość, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że posłuży nam przez wiele lat. Pamiętajmy, aby przy planowaniu osprzętu elektroinstalacyjnego wziąć pod uwagę więcej obwodów, w innym przypadku będziemy zmuszeni kuć wykończone już ściany. Wystarczy zatynkować końcówkę przewodu i mieć możliwość skorzystania z niej za kilka lat bez drogich remontów.

Osprzęt elektroinstalacyjny – rozplanowanie gniazd

Bardzo ważne jest właściwe rozlokowanie gniazd oraz ich odpowiednia liczba. W tym celu warto sporządzić plan każdego pomieszczenia, zwracając przy tym uwagę na planowane położenie mebli i sprzętu – mówi specjalista z hurtowni materiałów budowlanych SIGMA z Węgrowa.

W pomieszczeniach, gdzie potrzebujemy dużej ilości osprzętu, np. w salonie czy kuchni, dobrym pomysłem będzie montaż modułowy z użyciem ramek oraz puszek kilkusekcyjnych, dzięki czemu zajmiemy mniej miejsca. Odpowiednie rozplanowanie osprzętu elektroinstalacyjnego sprawi, że użytkowanie będzie komfortowe, funkcjonalne i bezpieczne, ale również estetyczne. Przy wyborze gniazd elektrycznych powinniśmy zwrócić uwagę na estetykę i warunki panujące w pomieszczeniach. W niektórych z nich obowiązkowe jest zastosowanie gniazd z dodatkową klapką, np. w łazience czy kuchni, gdzie mamy styczność z wilgocią i wodą. Powinniśmy umieścić je w bezpiecznej odległości od mokrych stref, takich jak wanna, prysznic, umywalka czy zlew. Możemy wyróżnić gniazda wewnętrzne, tj. natynkowe, wtynkowe, puszki podłogowe oraz gniazda zewnętrzne, tj. sieciowe, telefoniczne czy antenowe.

Osprzęt elektroinstalacyjny – rozplanowanie lamp i oświetlenia

Dobrze rozplanowane oświetlenie powinno równomiernie oświetlać pomieszczenia w naszym domu czy mieszkaniu, jednak nie powinno być zbyt intensywne. Wyróżniamy łączniki oświetlenia: jednobiegunowy, świecznikowy, schodowy lub krzyżowy, które możemy znaleźć w hurtowni budowlanej w Węgrowie. W każdym pomieszczeniu powinno być oświetlenie główne, umieszczone zazwyczaj na środku sufitu, jednak przy większych pomieszczeniach możemy pomyśleć o dodatkowych źródłach światła. Mowa tutaj o lampkach biurkowych, lampach stojących, lampkach nocnych w sypialni czy ledach zainstalowanych nad blatem kuchennym. Jeżeli posiadamy w kuchni wyspę i stół w jadalni również warto pomyśleć nad ich dodatkowym oświetleniem, to samo tyczy się lustra w naszej łazience.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas