Materiał Partnera System rekuperacji w firmie

System rekuperacji w firmie

Ośrodki przemysłowe, sklepy, magazyny, hale, a także przestrzenie biurowe wyróżniają się swoją dużą powierzchnią. To w niej należy zastosować odpowiednie systemy wentylacyjne, które zapewnią nie tylko komfort pracownikom, ale nie będą przyczyniały się poprzez nieodpowiednie parametry powietrza do niszczenia różnego rodzaju towarów – ważne jest to zwłaszcza w branży spożywczej i motoryzacyjnej.

Zalety klimatyzacji i rekuperacji

Wentylacja mechaniczna, na którą składa się rekuperacja a także, do której można zaliczyć klimatyzację, posiada szereg zalet, które doprowadziły do tego, że systemy te są szeroko wykorzystywane w nowoczesnym budownictwem (starsze budynki są modernizowane). Do zalet rekuperacji można zaliczyć: automatyczną wymianę zużytego powietrza, filtrację nawiewanego powietrza, oszczędność na ogrzewaniu, możliwość kontroli ilości powietrza, brak przeciągów, a także oszczędność inwestycyjną. Klimatyzacja zaś ma takie zalety jak: szybki montaż i wysoka wydajność sterowania temperaturą, a także dostatecznie niski koszt urządzeń.

Hurtowanie wentylacyjne

Pierwszym krokiem przy realizowaniu zlecenia na wykonanie w firmie systemu klimatyzacyjnego, a także rekuperacyjnego jest znalezienia odpowiedniego dostawcy wszystkich niezbędnych artykułów do budowy wentylacji mechanicznej. Najlepiej skorzystać z usług i produktów firmy Centrowent, która jest w stanie zagwarantować pełen asortyment związany z wentylacjami. Najlepsze hurtownie posiadają w swoim katalogu nowoczesne klimatyzatory, rekuperatory, pompy ciepła, siatki osłonowe, żaluzje wentylacyjne, wentylatory ścienne, czerpnie i wyrzutnie powietrza, wentylatory promieniowe, dysze nawiewne, tłumiki akustyczne, a także izolacje techniczne (np. z wełny mineralnej), tłumiki, przewody elastyczne czy systemy kominowe. Warto wiedzieć, że hurtownie wyspecjalizowane w dostarczaniu produktów branży wentylacyjnej oferują tylko produkty renomowanych marek takich jak Panasonic, Airwell, Hisense, Rockwool, Paroc, Therma Flex czy Armacell.

Budowa instalacji rekuperacyjnej

System rekuperacyjny instalowany w budynkach użytkowych, nie różni się od tych w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych. Różnica polega na zastosowaniu wyższej wydajności rekuperatorów (często zamiast jednego wykorzystuje się dwa lub trzy), a także innego przebiegu kanałów wentylacyjnych. Konstrukcja standardowego systemy rekuperacyjnego to rekuperator stanowiący serce systemu, skrzynki wentylacyjne, kolektory, kratki wentylacyjne, wentylatory ścienne ze śmigłami, skrzynki przelotowe, a także wywiewniki stabilnego przepływu.

Rodzaje rekuperatorów

Najważniejszym elementem systemu rekuperacji jest oczywiście rekuperator. Wyróżnia się rekuperatory z czynnikiem pośrednim, rekuperatory z ruchomym wypełnieniem, a także rekuperatory płytowe. Obiekty gospodarcze najczęściej wykorzystują aparaty wentylacyjno-grzewcze takie jak AWO, których zakres wydajności to nawet 3700 metrów sześciennych powietrzna na godzinę. Sprawność odzysku ciepła takiego urządzenia to około 60%. Warto wiedzieć, że dobór rekuperatora powinien być dokonany wraz z dystrybutorem, który doradzi, który sprzęt najlepiej sprawdzi się w danej przestrzeni użytkowej – inny rekuperator dobierzemy do pralni chemicznej, inny do restauracji, a także odmienny wybierzemy do hal magazynowych czy biur korporacyjnych.

Przebieg procesu rekuperacji

Poprawny proces rekuperacyjny wiąże się z zastosowaniem wysokich jakościowych elementów całej konstrukcji. Pierwszy krok polega na zasysaniu przez czerpnię czystego powietrza z zewnątrz, które transportowane jest przez kanały wentylacyjne do rekuperatora – stanowi on centralę całego systemu i odpowiada za wymianę ciepła. Po przejściu powietrza przez kanały wlotowe zadziałają filtry, które wyłapią wszystkie zanieczyszczenia takie jak kurz i pyłki, a także zawarte w nich bakterie, wirusy, alergeny i inne drobnoustroje. Ze wszystkich pomieszczeń wyciągane jest w tym samym czasie zużyte powietrze, które również wędrują osobnymi kanałami wentylacyjnymi do rekuperatora. To on ma za zadanie pozyskać ze zużytego powietrza nagromadzone ciepło, które ponownie trafi do obiegu. Dzięki temu wewnątrz budynków krąży ciepłe i czyste powietrze.

Odpowiednia klimatyzacja

Sklepy, restauracje, hotele, ośrodki produkcyjne czy biurowce bardzo często korzystają również z klimatyzatorów. Są one szczególnie przydane w porze letniej, w celu obniżania temperatury pomieszczeń. Duże przestrzenie wymagają zastosowania klimatyzatorów pracujących w układzie Mulit, które umożliwiają podłączenie do jednego agregatu zewnętrznego nawet do pięciu urządzeń wewnętrznych. Warto zastosować również inny typ klimatyzatorów – klimatyzatory pracujące w układzie VRV. To one zaliczane są do inteligentnego systemu umożliwiającego przekierowywanie mocy w zależności od zaistniałych potrzeb. Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzają się w dużych kompleksach biurowych.

Podziel się