Materiał Partnera Komfort wentylacji w domu i biurze

Komfort wentylacji w domu i biurze

Czyste powietrze to priorytet każdego człowieka. Chcemy żyć zdrowo, z dala od zanieczyszczeń zarówno w biurze jak i we własnym domu. Dlatego oprócz kosztownych oczyszczaczy powietrza warto pomyśleć o wykonywaniu regularnej dezynfekcji kanałów wentylacyjnych oraz systematycznym przeglądzie wentylacji. Osadzają się w niej substancje łatwopalne, które mogą też powodować zagrożenia pożarowe, czyli zwiększa się niebezpieczeństwo dla ich użytkowników.

Higiena przewodów wentylacyjnych a jakość powietrza

Czystość poszczególnych elementów systemu wentylacyjnego ma ogromne znaczenie dla jakości użytkowników. Obecnie wiele biur budowanych jest w systemie obiegu zamkniętego, w którym nie ma możliwości otwarcia okien i wywietrzenia pomieszczenia. Użytkownicy mogą więc polegać wyłącznie na wentylacji jako sposobie dostarczania powietrza do budynku. Z tego względu bardzo ważne jest regularne czyszczenie wentylacji, aby nie gromadziły się w niej szkodliwe dla człowieka zanieczyszczenia.

Regularne czyszczenie i konserwacja wentylacji to obowiązek każdego zarządcy budynku. Wynika on z polskiego prawodawstwa, czyli między innymi prawa budowlanego, które wskazuje, że instalacje gazowe i przewody kominowe powinny być poddawane okresowym przeglądom. Innym ważnym dokumentem jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych i użytkowania budynków. W myśl przepisów budynki podlegają kontroli warunków technicznych wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Wszystkie te czynności zapewniają optymalne warunki wszystkim osobom przebywającym w budynku. Aby mieć pewność, że konserwacja została wykonana właściwie należy skorzystać z oferty profesjonalnych firm.Jakie elementy wentylacji ułatwiają czyszczenie?

Już na etapie projektowania wentylacji w budynkach jednorodzinnych lub większych budynkach użytkowych warto pomyśleć o możliwości spranej jej konserwacji. Czyszczenie wentylacji jest obowiązkowe i chociażby z tego względu powinno być jak najłatwiejsze. Dlatego projektant powinien pomyśleć o takich rozwiązaniach jak klapy rewizyjne (ułatwiają czyszczenie kanałów wentylacyjnych okrągłych i prostokątnych), puszki filtrujące (zapewniają odpowiednią jakość powietrza dzięki matom filtrującym, które zatrzymują zanieczyszczenia) oraz kształtki rewizyjne.

Metody czyszczenia wentylacji

Istnieje kilka metod czyszczenia kanałów wentylacji. Po wstępnej analizie oraz diagnozie osoba dokonująca konserwacji może wybrać metodę suchą lub mokrą czyszczenia przewodów wentylacyjnych. Czyszczenie suche wykorzystuje szczotki obrotowe zasilane za pomocą prądy. W metodzie mokrej operator używa urządzenie parowe w połączeniu ze środkami chemicznymi. Obie metody są skuteczne, a czyszczenie kanałów wentylacyjnych przebiega sprawnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas