Materiał Partnera Strukturyzacja podłóg drewnianych – zastosowanie i efekty

Strukturyzacja podłóg drewnianych – zastosowanie i efekty

Podłogi drewniane tworzone są w różnych stylach. Układa się je zaś ze specjalnie przygotowanych parkietów, desek podłogowych lub paneli. W domach, w których takie podłoże upiększa wnętrze od lat, warto przeprowadzać okresowo zabiegi konserwacyjne. Przykładem jest lakierowanie podłóg drewnianych czy ich cyklinowanie. Polacy, którzy pokochali zaś styl wnętrzarski industrialny, wiejski oraz rustykalny, stawiają na proces strukturyzacji drewna. Dowiedz się, na czym ona polega.

Czym jest strukturyzacja podłóg?

Strukturyzacja podłóg drewnianych to proces nadawania im naturalnego wyglądu. Deski po przejściu odpowiednich procesów z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, stają się „postarzone”. Na powierzchni zaakcentowane zostają słoje, wzory tworzone przez włókna drewna, a także podkreślone zostają miejsca śladów żerowania owadów. Faktura strukturyzowanych podłóg również ulega zmianie. Deski wyglądają na szorstkie i o nierównej fakturze, a ich kolorystyka staje się matowa i o lekko przydymionej barwie.

Czy jednak strukturyzacja podłóg drewnianych to tylko proces nadawania im naturalnego oraz postarzonego wyglądu? Prócz estetyki ważna jest również konserwacja. Proces ten wygładza drewno, które staje się bardziej żywotne. Specjalnie utworzone powłoki mają zaś za zadanie chronić powierzchnię przed wodą i wilgocią, a także przed środkami czyszczącymi. Podobnie jak po cyklinowaniu i lakierowaniu, podłogi drewniane są też bardziej odporne na siły tarcia oraz na obciążenia statyczne i dynamiczne.

Na czym polega strukturyzacja podłóg?

Strukturyzacja podłóg przebiega w kilku etapach. Przede wszystkim istotne jest zeszlifowanie miękkiej warstwy desek, co pozwala na ukazanie wewnętrznej struktury materiału. W następnym etapie istotne jest głębokie szczotkowanie, które pozwala uzyskać właśnie postarzany wygląd drewna. Jest ono również wtedy utwardzane, a cały proces odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn do obróbki podłóg drewnianych. Wysokiej klasy urządzenia posiada firma PANELE I PODŁOGI Janusza Kluziaka, która w swojej pracy stosuje sprzęty bezpyłowe wiodących na świecie marek FESTTOOL, PROTOOL, DEWALT oraz NUMATIC. Dzięki temu usługa strukturyzacji podłogi jest szybka, tania i nie wymaga po jej zakończeniu usuwania z wnętrz pyłu. Czy jednak tylko nowoczesny sprzęt liczy się przy postarzaniu desek?

Ważne jest też stworzenie na ich powierzchni powłok ochronnych, o których już wspomniano. Odbywa się to poprzez olejowanie drewna, co jest alternatywą dla procesu lakierowania, który dobry jest przy nadawaniu podłogom nowoczesnej estetyki. Przy postarzaniu olej zabezpiecza każdą warstwę desek, dodatkowo nadając intensywnego matowego lub półmatowego koloru. Preparat podkreśla również wyszczotkowane słoje drewna, naturalne wzory i nierówności.

Kiedy warto postawić na strukturyzację podłogi?

Podłogi strukturyzowane są świetne w pomieszczeniach utrzymanych w retro stylistyce. Idealnie pasują do wnętrz w stylu wiejskim, skandynawskim, rustykalnym czy też industrialnym. Można je też zestawić w salonach, kuchniach, holach czy nawet łazienkach awangardowych. Dobrze wyszczotkowana podłoga i ta zabezpieczona olejem może być wykorzystana w miejscach wilgotnych. Warto jednak wtedy dodatkowo chronić ją płynną folią, za którą uważa się swoistą hydroizolację.

Postarzane drewno podłogowe idealnie pasuje też wszędzie tam, gdzie wykończono pomieszczenia kamieniem naturalnym, cegiełkami, betonem architektonicznym czy też elementami metalowymi. Pomysłów na aranżację wnętrz z podłogami szczotkowanymi jest zatem wiele. 

Opracowanie:

Podziel się