Artykuł sponsorowany Dlaczego warto wybierać podłogi drewniane?

Dlaczego warto wybierać podłogi drewniane?

Podłoga to ważny, choć często pomijany element wnętrza domu czy mieszkania. Przysłonięty dywanem czy meblami wydaje się nie mieć tak dużego znaczenia, jak kolor ścian czy rozmiar okien w pomieszczeniu. Tymczasem zadbana podłoga może być taką samą ozdobą jak elegancka tapeta. Rozwiązaniem uniwersalnym, a jednocześnie niezwykle estetycznym, jest drewniany parkiet. W artykule piszemy, dlaczego warto zdecydować się na jego położenie.

Funkcjonalne zalety podłogi drewnianej

Elementy wykończenia wnętrza, a do takich zaliczany jest parkiet drewniany, powinny służyć nam przez długi czas. Klepki z drewna litego cechują się właśnie trwałością. Są grube i stanowią zwartą całość, co jest świetnym zabezpieczeniem przed złamaniem i zapewnia odporność na obciążenie. Te same cechy sprawiają również, że drewniane podłogi nie przewodzą ciepła oraz dźwięków. Zapewniają zatem dobrą izolację akustyczną, a ze względu na naturalne ciepło tego materiału, skutecznie też zatrzymują pochodzące z podłoża zimno. Ich zastosowanie w domu czy mieszkaniu sprzyja ponadto naszemu zdrowiu – antystatyczny charakter posadzki zapobiega powstawaniu alergenów, natomiast współpraca z wilgotnością i temperaturą wpływa na klimat pomieszczenia.

Ogromnym atutem jest też możliwość odnawiania drewnianego parkietu. Deski z litego drewna możemy poddawać renowacji. Doświadczona w tej dziedzinie firma, taka jak Parkiety Kurdziel, może przy użyciu odpowiednich narzędzi przywrócić naszej podłodze jej dawny blask. W jego zachowaniu pomocna też będzie regularnie wykonywana konserwacja – również zlecona profesjonalistom. Wielość gatunków drewna i ich właściwości sprawiają, że podłoga drewniana może zostać z powodzeniem położona w każdym pomieszczeniu; kuchni czy salonie. Nie będzie ona jednak dobrym rozwiązaniem tam, gdzie istnieje ryzyko zarysowania powierzchni, a na co podatny jest parkiet.

Walory estetyczne litego drewna

Obok funkcjonalności podłóg drewnianych wymienić możemy również liczne zalety związane ze stroną wizualną, która w aranżacji wnętrza ma równie ogromne znaczenie. Parkiet drewniany jest przede wszystkim uniwersalny. Oznacza to, że sprawdza się w rozmaitych stylizacjach – klasycznych i eleganckich, ale też minimalistycznych. Wszystko zależy tu od koloru desek oraz sposobu ich wykończenia. Jednocześnie też wprowadzają do wnętrza pewne ciepło, dzięki któremu nawet industrialne wnętrze będzie miało przytulną atmosferę. Jego naturalny charakter idealnie wpasowuje się natomiast w stylizacje rustykalne czy ekologiczne tendencje.

Istotną cechą drewnianych podłóg są szerokie możliwości aranżacyjne. Układanie parkietu może przebiegać na kilka sposobów i dawać w efekcie różne wzory. Klasycznym rozwiązaniem jest jodełka, która polega na ułożeniu skośnie klepek jednakowej wielkości, co nie tylko ładnie wygląda, ale też zabezpiecza posadzkę przed odkształceniem. Drabinka to natomiast wzór, w którym deski układane są raz w poziomie i raz w pionie – z tego powodu najlepiej prezentuje się w pomieszczeniach o dużej powierzchni. Cegiełka, jak wskazuje nazwa, to układ przypominający mur z cegieł; styki desek w kolejnym rzędzie są przesunięte o połowę długości względem poprzedniego rzędu. Uniwersalny charakter mają wzór angielski prosty i angielski diagonalny. W pierwszym deski ułożone są równolegle względem siebie wzdłuż lub wszerz pomieszczenia, w drugim również równolegle, ale pod kątem 45 stopni względem ściany.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas