Artykuł sponsorowany Skuteczne rozgraniczenie nieruchomości

Skuteczne rozgraniczenie nieruchomości

W sytuacjach, kiedy niejasny okazuje się przebieg działki między dwoma sąsiadującymi ze sobą nieruchomościami może dojść do prawnego rozwiązania sporu. Jest to zazwyczaj standardowe postępowanie administracyjno-sądowe, którego celem jest wytyczenie granic między nieruchomościami. Aby tak się stało niezbędne jest zatrudnienie geodety, który wykonana podstawowe prace geodezyjno-kartograficzne i wyrysuje wspomniane granice zgodnie z literą prawa.

Kiedy dochodzi do rozgraniczenia nieruchomości?

Rozgraniczenie nieruchomości przeprowadza się w przypadku, kiedy pojawia się spór między właścicielami sąsiadujących nieruchomości o przebieg granicy działki. Spór może dotyczyć tylko jednej granicy lub wszystkich sąsiadujących i można go rozwiązać na wniosek odpowiedniego sądu lub z urzędu. Zazwyczaj spotykamy się z sytuacją, kiedy jedna ze stron domaga się wytyczenia granicy nieruchomości. Wtedy składa ona w wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wszczęcie postępowania o rozgraniczenie nieruchomości. To zadanie wykonuje geodeta, który posiada stosowne uprawnienia w zakresie rozgraniczania i podziału nieruchomości, ale też ma kwalifikacje do sporządzania dokumentacji do celów prawnych.

Postępowanie w zakresie podziału nieruchomości

Geodeta, który podjął się wykonania prac związanych z wyznaczeniem granic między nieruchomościami w pierwszej kolejności zgłasza ten fakt do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. W celu wykonania prac bada on ponadto dokumentację w zakresie nieruchomości. To oznacza, że weryfikuje dokumenty znajdujące się w Państwowej Ewidencji Gruntów, zagląda do odpisów z ksiąg wieczystych, a w przypadku ich braku weryfikuje akta prowadzone w odniesieniu do konkretnej nieruchomości. Wszystkie te prace wymagają czasu, zatem geodeta podejmując się rozgraniczenia nieruchomości określa termin przeprowadzenia wspomnianych prac. Powiadamia też wszystkich właścicieli nieruchomości uczestniczących w sporze o zakresie prowadzonych prac i terminie ich zakończenia. Wskazuje konkretną godzinę i miejsce, w którym strony mają się spotkać i ustalić przebieg granicy. W przypadku, jeśli przebieg granicy zostanie ustalony i żadna ze stron nie wnosi protestu geodeta wskazuje przebieg granicy, sporządza protokół graniczy i wykonuje pomiar granicy. Ewidencjonuje też wszystkie elementy trwałe znajdujące się na gruncie, a które mają znaczenie przy wytyczaniu granicy. W przypadku, kiedy nie ma możliwości ustalenia granicy na podstawie zgromadzonych dokumentów, geodeta zbiera oświadczenie i jeśli są one zgodne wytyczna przebieg granic. Po dokonaniu tych czynności wykonuje on stabilizację punktów granicznych, które mają wskazać dokładny przebieg granicy działki i zakończyć spór między właścicielami nieruchomości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas