Materiał Partnera Skup katalizatorów – czy to się opłaca?

Skup katalizatorów – czy to się opłaca?

Skup złomu przez wiele lat był traktowany jako sposób na zarobienie niewielkich pieniędzy. Nigdy jako poważny biznes. Obecnie na rynku działają potężne, prężnie rozwijające się firmy. Ale nie tylko one zarabiają na złomie. Również osoby prywatne mogą na tym zyskać. Bardzo dochodową gałęzią tego przemysłu okazuje się być sprzedaż zużytych katalizatorów. W tym artykule nieco bardziej przybliżymy Wam zasady funkcjonowania tego biznesu.

Zużyte katalizatory

Katalizator to stały element układu wydechowego współczesnych pojazdów. Odpowiada on za redukcję emisji szkodliwych substancji chemicznych do otoczenia. Katalizator oczyszcza spaliny z tlenków azotu, tlenków węgla i węglowodorów. Zużyty część staje się dla kierowcy nie lada problemem. Powoduje wyraźne obniżenie mocy silnika. Do tego zauważalny jest także wzrost zużycia paliwa. W takiej sytuacji katalizator jest wymieniany na nowy lub po prostu wycinany. Okazuje się jednak, że stara, nikomu niepotrzebna część może zyskać drugie życie.

Katalizator na wagę złota

Cena katalizatora w skupie złomu uzależniona jest od materiału, z którego został wykonany. Najwyższe ceny osiągają części zawierające platynę. Za taki katalizator możemy otrzymać w skupie nawet 1500 zł. Niższe będą stawki za części zawierające rod. Ceny skupu mogą osiągać w tym przypadku 300-500 zł.

Ceny katalizatorów w zależności od marki również mogą być bardzo zróżnicowane. Analizując ceny zużytych katalizatorów popularnych marek możemy stwierdzić dużą rozpiętość w tym zakresie. W przypadku marki BMW ceny wahają się od 250 do 1250 zł. Jeśli chodzi o Mercedesa to ceny oscylują w granicach 350-1400 zł. Katalizatory Forda osiągają ceny od 300 do 1100 zł.

W chwili obecnej na rynku funkcjonują dwa modele wyceny tego typu części. Pierwszy z nich opiera się na systemie Telquel, który wyznacza zryczałtowaną cenę za jednostkę masy lub sztukę danej części. Drugi sposób jest dużo bardziej skomplikowany. „Polega on na rozebraniu katalizatora na części pierwsze i poddaniu badaniom, które określą rzeczywistą zawartość metali w próbkach.” – wyjaśnia ekspert z firmy GBP Serwis, która zajmuje się także skupem złomu.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzenie, aby oszacować wartość katalizatora porównując go do oferowanych na rynku części danego modelu pojazdu. Większą dokładność możemy uzyskać odczytując numer części i sprawdzając w Internecie jego cenę na podstawie tego właśnie parametru.

Skup złomu już od dawna przestał się opierać jedynie na regularnych dostawach aluminiowych puszek. Osoba prywatna może w tej chwili zarobić niemałe pieniądze oddając do punktu skupu zużyty katalizator. Warto skorzystać z takiej okazji.

Opracowanie:

Gbp Serwis Grzegorz Truszkowski

Ełk , marsz. Piłsudskiego 20 lok. 38

Podziel się