Artykuł sponsorowany Na czym polega bezpieczna rozbiórka i demontaż obiektów o konstrukcji stalowej

Na czym polega bezpieczna rozbiórka i demontaż obiektów o konstrukcji stalowej

Hale, wiaty, magazyny lub inne tego typu konstrukcje stalowe to obiekty doceniane za swoją trwałość, funkcjonalność, a czasami także mobilność, zarówno przez drobnych, jak i tych większych inwestorów. Nie da się jednak ukryć, że niekiedy niezbędne jest przeprowadzenie prac rozbiórkowych tego typu obiektów, zaś działania te, w związku ze specyfiką i charakterystyką poszczególnych konstrukcji, powinny być przeprowadzone w odpowiedniej kolejności, przez doświadczonych fachowców.

Zdaj się na specjalistów

Zarówno prace rozbiórkowe, jak i demontażowe obiektów budowlanych, w tym także różnego rodzaju hal, wiat lub magazynów o konstrukcji stalowej, stanowią specjalistyczny dział robót budowlanych. Nie należy przy tym zapominać, że roboty tego typu powinny być wykonywane przez doświadczonych fachowców, takich jak Grzegorz Cedor, posiadających niezbędne kwalifikacje oraz wieloletnie doświadczeniem w branży budowlanej. Warto przy tym pamiętać, że prace rozbiórkowe i demontażowe wymagają także zastosowania specjalistycznych maszyny oraz urządzeń umożliwiających sprawne, bezpieczne oraz ekonomiczne osiągnięcie pożądanego efektu.

Przygotowanie to podstawa

Prace mające na celu likwidację obiektu o konstrukcji stalowej składają się z kilku etapów, których kolejność nie może być przypadkowa. Dlatego też zanim rozpocznie się właściwa rozbiórka konstrukcji stalowych należy:

  • przygotować projekt rozbiórki, zawierający podstawowe dane o obiekcie, takie jak gabaryty obiektu, schematy statyczne konstrukcji, zakres i harmonogram prac rozbiórkowych, rozmieszczenie wszelkich instalacji dochodzących do obiektu oraz użyte materiały wykończeniowe,
  • odłączyć obiekt od zasilania w energię elektryczną,
  • zdemontować oprawy oświetleniowe oraz istniejącą instalację elektryczną, a także inne instalacje dochodzące do obiektu (centralnego ogrzewania lub wodno-kanalizacyjną),
  • usunąć poszczególne urządzenia znajdujące się w hali,
  • usunąć drzwi i okna,
  • zdemontować sufity podwieszane oraz wewnętrzne ścianki działowe,
  • zdemontować obudowy ścian zewnętrznych,
  • usunąć pokrycie dachowe.

Warto przy tym pamiętać, że tego typu prace demontażowe stanowią cześć prac rozbiórkowych, przy czym sam demontaż bardzo często nie narusza stanu wyjściowego elementów konstrukcji.        

Prace rozbiórkowe

Wszelkiego rodzaju roboty rozbiórkowe, w tej liczbie również obiektów budowlanych o konstrukcji stalowej, należy przeprowadzać w myśl zasady, aby stopniowo zmniejszać obciążenie elementów konstrukcyjnych. Dlatego też rozbiórkę rozpoczyna się zazwyczaj od górnych elementów dachowych, gdzie usuwamy płatwie i belki, pamiętając, że ramy konstrukcyjne muszą zachować stabilność. Kolejnym krokiem prac rozbiórkowych jest usunięcie słupów ze stężeniami oraz innych elementów, które stanowiły konstrukcję nośną ścian. Przy tego typu działaniach nie wolno zapominać, że stateczność konstrukcji podlegającej rozbiórce powinna być geometrycznie niezmienna na każdym etapie jej realizacji, a co za tym idzie w tym celu powinno stosować dodatkowe stężenia, które zapewnią rozbieranej konstrukcji stateczność. Ostatni etap prac obejmuje usunięcie posadzki lub jej poszczególnych warstw, a niekiedy także ław lub stóp fundamentowych.   Należy pamiętać, że zabronione jest prowadzenie robót rozbiórkowych, w przypadku gdy istnieje zagrożenie przewrócenia obiektu przez wiatr (roboty powinny być wstrzymane przy wietrze powyżej 5 m/s lub 10 m/s, w zależności od rodzaju i wysokości obiektu). Prace rozbiórkowe prowadzone na obiektach o konstrukcji stalowej, podobnie jak w przypadku wyburzeń innych budowli, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia terenu, przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zatrudnienia przeszkolonych pracowników, dysponujących niezbędnymi uprawnieniami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas