Artykuł sponsorowany Siatki ochronne do rusztowań – charakterystyka

Siatki ochronne do rusztowań – charakterystyka

Ważnym elementem rusztowań, zarówno tych niewielkich, jak i wielokondygnacyjnych, są siatki ochronne. To one mają zabezpieczyć plac budowy – zagwarantować odpowiednie standardy BHP pracownikom oraz wyeliminować zjawisko nieumyślnego upuszczenia materiałów z wysokości na ziemię. Siatki te muszą być zatem tworzone z wysokiej klasy tworzyw. Najczęściej jest to polietylen o dużej gęstości.

Do czego służą siatki rusztowaniowe?

Jak już wspomniano siatki rusztowaniowe służą do zabezpieczania rusztowań oraz samych elewacji. Ich zadaniem jest ochrona pracowników oraz samej konstrukcji aluminiowej przed wiatrem, deszczem i innymi warunkami atmosferycznymi. Najlepsze siatki pozwalają zatem robotnikom komfortowo wykonywać pracę na wysokościach nawet w upałach czy też późną jesienią. Ponadto ich rolą jest zabezpieczanie materiałów elewacyjnych przed zbyt szybkim wysychaniem.

Siatki do rusztowań spełniają również funkcję ochrony otoczenia placu budowy. Gruz, narzędzia, stare fragmenty elewacji czy też pył, nie są po jej rozłożeniu zagrożeniem dla przechodniów.

Cechy siatek rusztowaniowych

Siatki rusztowaniowe tworzone są z wysokiej jakości polietylenu, który jest bardzo elastyczny. Dobrej jakości siatka powinna posiadać gramaturę przynajmniej 75 g/m2. Jeśli chodzi o jej wymiar, spotkać się można z różnymi produktami. Jedna siatka cięta na specjalne zamówienie może nawet pokryć wielokondygnacyjne rusztowanie. Wszystko zależy od producenta oraz dystrybutora.

Nie tylko jednak gramatura, materiał wykonania oraz rozmiar się liczy. Ważne jest również to, aby siatka była bocznie obrobiona. Krawędzie powinny być zakończonego przeplotem. Dzięki temu materiał nie ulega rozrywaniu. Wspomnieć należy również o barwie. Najlepsze są siatki w kolorze zielonym. Pomagają one w izolacji termicznej podczas upałów, a także w maskowaniu wykańczanych budynków.

Najlepsze siatki przeciwpyłowe tworzone są również w wysokich standardach, jeśli chodzi o ognioodporność, hydrofobowość, wytrzymałość na chemię budowlaną, a także na naprężenia. Takie wyroby można uznać za siatki wielorazowego użytku. Kupić je można od firmy CAPITAL, która oferuje siatki bezpieczeństwa w trzech układach.

Układy siatek bezpieczeństwa

Siatki bezpieczeństwa dla rusztowań mogą być tworzone w trzech różnych systemach. Pierwszym z nich jest układ S. Jego oczka posiadają wymiary 100x100 mm lub 45x45 mm. Taka siatka zgodna jest z normami EN 1263-1 i EN 13374. Przede wszystkim jest stosowana do ochrony pracowników przed upadkiem. Zabezpiecza również plac pracy przed spadającymi przedmiotami.

Drugi typ siatki bezpieczeństwa tworzony jest w układzie T. To on służy to zabezpieczania krawędzi stropów, wychwytując duże i drobne elementy z niego spadające. Takie siatki można spotkać  w wersjach o oczkach 100x100 mm, 45x45 mm oraz w rodzaju siatki przeciwpyłowej. W jej przypadku warto kupować wyroby o parametrze 200 g/m2.

Trzeci typ siatek dla rusztowań – układ V – świetnie sprawdzają się przy pracach na dachach płaskich oraz o maksymalnym pochyleniu do 20 stopni. Stosuje się je również przy zabezpieczaniu tzw. poziomów roboczych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas