Materiał Partnera Co zrobić, żeby rusztowanie było bezpieczne? Poradnik

Co zrobić, żeby rusztowanie było bezpieczne? Poradnik

Branża budowlana od bardzo wielu lat uznawana jest za tę, w której zdarza się najwięcej wypadków przy pracy. Niestety, duża część takich wypadków kończy się tragicznie – śmiercią lub trwałym kalectwem. Bardzo wiele tych nieszczęśliwych zdarzeń ma miejsce podczas pracy na wysokościach. Wielu tragedii dałoby się uniknąć, gdyby firmy stosowały nowoczesne, bezpieczne i właściwie rozstawione rusztowania.

Wypadki na budowie

Chociaż liczba wypadków przy pracy w ubiegłym roku była mniejsza niż w latach ubiegłych, to wciąż ich częstotliwość przeraża – łącznie w 2016 roku doszło do 87 886 wypadków przy pracy, z czego ponad 5 400 zdarzyło się na budowie. Trudno powiedzieć, ile z nich wynikało z problemów związanych z niewłaściwym złożeniem lub złym użytkowaniem rusztowania – takie szczegółowe statystyki nie są prowadzone. Oczywiste jednak jest, że rusztowania mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo na budowie i to od nich w dużej mierze zależy, czy pracownicy wrócą do domu cali i zdrowi.

Zasady bezpiecznego rusztowania

Żeby praca na rusztowaniu nie stanowiła zagrożenia, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze, rusztowanie może być rozłożone tylko przez profesjonalnego montera z odpowiednimi uprawnieniami. Bardzo ważne jest też, by elementy, z których składane jest rusztowanie, były w pełni sprawne. Nie może być żadnych, nawet niewielkich uszkodzeń. Solidne, nowoczesne rusztowania oferuje przedsiębiorstwo Ra-Do. Rusztowania.

Nasza firma zajmuje się wynajmem rusztowań w takich śląskich miastach jak Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Zabrze, Dąbrowa Górnicza. Nasze rusztowania są zgodne ze wszelkimi normami bezpieczeństwa i higieny pracy. Oferujemy szeroki asortyment rusztowań oraz systemów je uzupełniających. W razie jakichkolwiek pytań zapewniamy profesjonalną pomoc i doradztwo w wyborze odpowiedniego rusztowania na terenie Śląska. Oprócz wynajmu zajmujemy się także montażem rusztowań – tak, aby zapewnić maksymalny profesjonalizm i bezpieczeństwo usługi – mówi właściciel firmy.

Bardzo ważne jest, by rusztowanie zostało rozłożone zgodnie z dokumentacją producenta. Równie istotne jest podłoże, na jakim rozstawiane jest rusztowanie – musi być ono stabilne i odpowiednie wyprofilowane – niedopuszczalne jest rozstawianie rusztowań na improwizowanych podstawach lub podwyższeniach. Bardzo ważne jest także, by rusztowanie zostało umieszczone w odpowiedniej odległości od budynku. Dobrze rozstawione rusztowanie powinno umożliwiać pracownikom budowlanym bezpieczną pracę, a jednocześnie zapewniać im bezpieczeństwo. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas