Artykuł sponsorowany Budowa, zastosowanie i opłacalność rusztowań ramowych

Budowa, zastosowanie i opłacalność rusztowań ramowych

Rusztowania o konstrukcji ramowej są w Polsce najczęściej używanym rodzajem rusztowań w branży budowlanej, gwarantującym najwięcej możliwości zabudowy oraz bezpieczeństwo pracy. Poniżej prezentujemy elementy ich zabudowy, przegląd możliwości ich użycia oraz analizę, kiedy opłaca się je zakupić, a kiedy korzystniejsze jest ich wynajęcie.

Budowa rusztowań ramowych

Podstawą rusztowań o konstrukcji ramowej są prefabrykowane, płaskie ramy wykonane ze stali lub aluminium. Łączone są za pomocą stężeń poziomych, pionowych, pionowych poprzecznych i podłużnych mocowanych za pomocą złącz krzyżowych, rzadziej obrotowych. Montowanie stężeń poziomych do stojaków rusztowań, a pionowych do podłużnic i poprzecznic zamocowanych do stojaków jest głównym elementem nadającym całej konstrukcji rusztowania odpowiednią sztywność i stabilność. Jak podkreśla specjalista z mazowieckiej firmy Eurosprzęt Plus, nieodzownym elementem są również kotwienia do elewacji przy której stoi rusztowanie, oraz burty i poręcze zapewniające bezpieczeństwo pracownikom. Dodatkowymi elementami poprawiającymi sztywność konstrukcji są podesty poziome i drabinki służące jako przestrzeń robocza i transportowa.

Zastosowanie

Powyżej opisana architektura rusztowań ramowych zapewnia bardzo łatwy montaż i demontaż rusztowania oraz jego łatwe dopasowanie do fasad i elewacji roboczych, zwłaszcza jeżeli są one geometrycznie płaskie. Stosowane są bardzo powszechnie w budownictwie ogólnym i są niezbędne przy każdym projekcie powyżej pierwszego piętra; doskonale również sprawdzają się w architektonice miejskiej, ograniczając do minimum zajmowaną przestrzeń użytkową. Wszelkie prace malarskie, tynkarskie lub docieplania budynków są najefektywniej wykonywane na takich właśnie rusztowaniach elewacyjnych, podobnie jak prace konserwatorskie. Doskonała funkcyjność rusztowań ramowych sprawdza się także przy wznoszeniu konstrukcji stalowych, jak hale magazynowe lub produkcyjne, wymagających montażu lub spawania. Jeśli elewacja robocza ma bardziej skomplikowaną geometrię, stosuje się rusztowania modułowe, charakteryzujące się większą liczbą elementów montażowych, równą odległością rozmieszczenia węzłów połączeniowych i większym stopniem trudności składania i rozkładania konstrukcji. To jednak rozwiązania modułowe, choć często również oparte na konstrukcji ramowej, są stosowane przy najbardziej skomplikowanych projektach rusztowań. Ich dodatkową zaletą jest możliwość funkcjonowania jako samonośne konstrukcje, co doskonale sprawdza sie przy budowie trybun, scen czy ekspozycji artystycznych i handlowych.

Kupić czy wynająć?

Ze względu na spore koszty zakupu, zwłaszcza przy dużych projektach i systemach modułowych, na nabycie rusztowań decydują się zazwyczaj średnie i duże firmy budowlane. Również mniejsze firmy decydują się na taki krok, ale są to zestawy o raczej małej lub średniej kubaturze, co wydaje się rozsądnym wyjściem jeśli ma się zagwarantowane zlecenia w dłuższym czasie. Co raz częściej jednak wybierany jest wynajem rusztowań ramowych na czas realizacji danego projektu budowlanego, co pozwala szybko zamortyzować poniesione koszty i nie narażać firmy na ryzyko pułapki kredytowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas