Materiał Partnera Serwis wentylacji. Najczęstsze usterki

Serwis wentylacji. Najczęstsze usterki

Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w każdym budynku użytkowym i mieszkalnym. Pozwala na wymianę powietrza w pomieszczeniach, zabezpiecza przed nadmiernym gromadzeniem się wilgoci, a także odprowadza na zewnątrz zanieczyszczenia. Dlatego warto dbać o jej właściwe funkcjonowanie. Niestety, czasami wentylacja nie działa tak, jak powinna. Jakie są główne przyczyny usterek?

 

Dbałość o prawidłowe działanie systemu wentylacji jest niezwykle ważna, nie tylko ze względu na komfort mieszkańców, ale również jest bardzo istotna dla bezpieczeństwa użytkowników. Jeśli korzystasz z piecyka gazowego, właściwy dopływ świeżego powietrza z zewnątrz jest kwestią kluczową. Zbyt mała ilość tlenu dopływająca do urządzenia może powodować niepełne spalanie gazu. W jego wyniku do pomieszczenia wydostaje się tlenek węgla, czyli czad. Jest to śmiertelnie niebezpieczna substancja, dlatego przestrzeganie zaleceń producentów piecyków oraz kominiarzy kontrolujących przewody wentylacyjne jest absolutną podstawą.

 

Za mała lub zbyt intensywna wymiana powietrza

 

Jeśli zauważysz, że wymiana powietrza w Twoim mieszkaniu jest zbyt mała lub zbyt duża,  powodem może być nieprawidłowa konstrukcja instalacji. Przeważnie ta usterka instalacji wynika z nieprawidłowego dobrania parametrów wentylatorów to miejsca, w których zostały założone. Rzadko wynika to błędów projektowych, natomiast częściej z samowolnie dokonywanych modyfikacji przez osoby zakładające instalację. W takim przypadku rozwiązaniem jest wymiana wentylatorów na właściwe lub wprowadzenie zmian w układzie wentylacyjnym. Wymiana wentylatorów wiąże się z wyższymi kosztami, jednak nie zawsze jest możliwość modyfikacji istniejącego już systemu wentylacyjnego, więc zakup nowych urządzeń jest koniecznością.

 

Nieszczelność instalacji

 

Przewody wentylacyjne mogą zostać uszkodzone już podczas montażu. Zdarza się także, że ich łączenia zostaną wykonane niestarannie lub niewłaściwie zaizolowane. Stosowane popularnie w domach jednorodzinnych przewody elastyczne są podatne na zniszczenie i można uszkodzić je, nie zadając sobie z tego sprawy.  Straty ciśnienia, które wiążą się z nieszczelnością, mogą być wywołane także zagięciem przewodów pod zbyt ostrym kątem. Jeśli elementy są nieobudowane, usunięcie usterki nie jest skomplikowane.

 

Nieprawidłowa eksploatacja

 

Przyczyną wielu usterek jest nieprawidłowe korzystanie z systemu wentylacyjnego przez samych użytkowników. Jak wyjaśnia pracownik firmy Klimainstal, właściwe przewietrzanie pomieszczeń to nie tylko instalacja wykonana według najwyższych standardów, ale także dbałość mieszkańców o zastosowanie podstawowych zasad. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja wentylacja działa prawidłowo, nie podejmuj samodzielnie żadnych działań związanych z jej modyfikacją. W takim przypadku niezbędna jest konsultacja z kominiarzem, który oceni prawidłowość działania instalacji. Jeśli coś będzie działało niewłaściwie, kominiarz wyda zalecenia, które może zrealizować specjalistyczna firma, taka jak na przykład Klimainstal z Sosnowca.

Podziel się