Materiał Partnera Schody drewniane w domu - czy to dobre rozwiązanie?

Schody drewniane w domu - czy to dobre rozwiązanie?

Pomimo pojawienia się na rynku wielu materiałów syntetycznych, drewno wciąż pozostaje jednym z najszlachetniejszych materiałów budowlanych. Poddane odpowiedniej obróbce przyjmuje efektowne walory dekoracyjne oraz właściwości fizyczne. Schody wykonane z drewna stanowią alternatywę dla tradycyjnych wyrobów żelbetowych. Czy takie rozwiązanie nadaje się do każdego rodzaju domu?

Z jakiego drewna produkuje się schody i skąd je zdobyć?

Najpopularniejszymi gatunkami drewna do produkcji schodów jest to pozyskiwane z drzew liściastych. Stosuje się tu przede wszystkim: klon, brzozę, buk, jesion, dąb, wiśnię, orzech, a także gatunki egzotyczne (które są naturalnie o wiele droższe). Niekiedy można spotkać również schody wykonane z drewna drzew iglastych, przy czym przoduje tutaj sosna. Stopnie schodów drewnianych powinny być wykonane z materiału spełniającego co najmniej II klasę jakości, natomiast pozostałe elementy - I klasę. Schody drewniane można kupić w postaci gotowego modułu lub zamówić u wykonawcy. W pierwszym przypadku należy odczytać wszystkie niezbędne wymiary z projektu. Lepszą drogą wydaje się zlecić to zadanie fachowcom. Firma budowlana Tad Bud Usługi ogólno-budowlane Tadeusz Wojtera wykonuje, dostarcza i montuje wszelkiego rodzaju stolarkę budowlaną, w tym również schody. Takie rozwiązanie daje największą gwarancję jakości wykonania i długowieczności.

Wady i zalety schodów drewnianych

Schody żelbetowe muszą zostać wkomponowane w budynek już w trakcie budowy. Schody drewniane mogą być w całości zamontowane w początkowym etapie wykańczania domu. Ich walory estetyczne mogą spowodować oszałamiający efekt, wpasowując się zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Kolejną ich zaletą jest oszczędność miejsca i lekkość. Stosując schody kręte, możemy je gustowny sposób zaprojektować nawet w małych pomieszczeniach. Nie są również szczególnie trudne do zainstalowania, dzięki czemu montaż schodów drewnianych nie trwa długo i nie wymaga dużych ingerencji w konstrukcję budynku. Łatwo je także połączyć z innymi materiałami, takimi jak szkło czy metal. Pozwala to stworzyć unikalne i nowoczesne aranżacje. Rozwiązanie ma również kilka niezbyt poważnych wad. Cena zakupu dobrych schodów drewnianych niestety przewyższa ich żelbetowe odpowiedniki, co jednak świadczy tylko o ich jakości. Są również podatne na wpływ wilgoci, wymagają także odpowiedniej konserwacji. Po uwzględnieniu tych czynników, bez wątpienia będziemy mogli cieszyć się schodami drewnianymi przez długie lata. 

Opracowanie:

Tad Bud Usługi ogólno-budowlane Tadeusz Wojtera

Kutno , os. Łąkoszyn 8 lok. 8

Podziel się