Artykuł sponsorowany Rozbiórka a wyburzenie obiektu – czym różnią się te dwa terminy?

Rozbiórka a wyburzenie obiektu – czym różnią się te dwa terminy?

Wiele osób używa terminów rozbiórki i wyburzenia obiektu zamiennie. Choć prawdą jest, że ostatecznie obie metody przyczyniają się do pozbycia się budynku położonego na konkretnej działce, to jednak z formalnego punktu widzenia różnią się one od siebie i to właśnie o tych różnicach będzie ten artykuł. Sprawdź więc, czym dokładnie jest rozbiórka, a czym wyburzenie.

Rozbiórka budynku

Rozbiórkę budynku można wykonać samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej firmy, jak np. Transdźwig Marcin Sasin. Warto jednak podkreślić, iż prace we własnym zakresie można wykonać wyłącznie wtedy, kiedy wysokość budynku nie przekracza 8 metrów lub jeśli odległość obiektu od granicy działki nie przekracza połowy jego wysokości. Wszystkie niezbędne informacje związane z tą kwestią regulowane są przez Prawo Budowlane. Budowa musi być odpowiednio zabezpieczona i oznaczona tablicami informacyjnymi. Proces rozbiórki musi być nadzorowany przez kierownika, którego zadaniem będzie prowadzenie dziennika rozbiórki. Przy zachowaniu należytej ostrożności część materiałów uzyskanych w wyniku przeprowadzonych prac można zachować i wykorzystać ponownie. Warto jeszcze podkreślić, iż przed podjęciem jakichkolwiek działań, należy sprawdzić, czy nie będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę.

Wyburzenie obiektu

Wyburzenie obiektu to nieco bardziej zaawansowana forma rozbiórki. Tego typu prace należy zlecić profesjonalistom, którzy użyją specjalistycznego sprzętu – koparek, dźwigów itp. Z uwagi na destrukcyjny charakter tego przedsięwzięcia, zwykle niewiele materiałów udaje się odzyskać do ponownego wykorzystania. Jest to nieco bardziej popularna forma pozbywania się obiektów nienadających się do użytku lub niespełniających oczekiwań inwestorów, z uwagi na wyższy poziom wydajności i aspekt ekonomiczny. Metodę likwidacyjną warto wybrać w porozumieniu z firmą specjalizującą się w tego typu działaniach, którzy uwzględniają każdy istotny aspekt – ekonomię, czas oraz bezpieczeństwo.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas