Artykuł sponsorowany Specyfika skarpowania – prace ziemne w praktyce

Specyfika skarpowania – prace ziemne w praktyce

Często słyszy się o pracach ziemnych polegających na wyrównaniu terenu – wymagane są przede wszystkim w trakcie realizacji wszelkiego rodzaju inwestycji budowlanych. Owo „wyrównanie” odbywać się może na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest skarpowanie, wykorzystywane przede wszystkim w realizacji projektów zakładających wykorzystanie różnic wysokości czy profilowaniu podłoża pod budowę dróg.

Skarpowanie? Tylko z profesjonalistami!

Prace ziemne są nieodłącznym elementem prac budowlanych – przygotowują podłoże pod realizację rozmaitych projektów, uwzględniając przy tym ich założenia. Zazwyczaj wykorzystuje się do nich ciężki sprzęt – głównie koparko-ładowarki. Sprzęt tego rodzaju możemy wypożyczyć, ale jeśli nie mamy odpowiednich uprawnień i umiejętności, najlepiej skontaktować się z firmą oferującą usługi sprzętem budowlanym – taką jak ta prowadzona przez Ireneusza Kuźduba. Pomoc profesjonalistów zdecydowanie się przyda – z laickiej perspektywy prace ziemne mogą wydawać się proste, ale w praktyce wymagają ogromnej precyzji oraz głębokiego zrozumienia założeń projektowych.

Szczególnie znaczenie ma to w przypadku skarpowania – czyli kształtowania skarpy w celu uzyskania określonego w projekcie nachylenia. Tutaj już sam dobór wyposażenia ma niebagatelne znaczenie – koparki stosowane przy skarpowaniu są najczęściej wyposażone w łyżki wyprofilowane w sposób ułatwiający tworzenie nasypów – tak zwane łyżki skarpowe.

Wszystko to dlatego, że w przypadku skarpowania mamy do czynienia z konkretnymi zaleceniami związanymi z pochyleniem tworzonej skarpy i zdecydowanie nie warto ich przekraczać. Zalecenia te łączą się one przede wszystkim z kategorią gruntu, na której wykonywane są prace ziemne. Inne czynniki wpływające na zalecane pochylenie skarpy to na przykład szerokość i głębokość dna wykopu.

Skarpowanie a przepisy BHP

Bezpieczeństwo w trakcie skarpowania regulowane jest przez odpowiednie przepisy BHP. Jeżeli wykonywany podczas skarpowania wykop jest głębszy niż jeden metr, teren pracy musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Najczęściej stosuje się odpowiednie techniki zabezpieczające przed osunięciem się ziemi – na przykład rozparcie albo specyficzne skarpowanie brzegów wykopu.

Szczególną ostrożność należy zachować także wtedy, gdy prace ziemne wykonywane są na terenach podmokłych, osuwiskach i gruntach nawodnionych. W przypadku, gdy głębokość wykopu będzie przekraczała cztery metry, wymagane będą obliczenia powiązane ze statycznością – to one determinują, jakie jest bezpieczne nachylenie skarpy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas