Artykuł sponsorowany Kiedy budynek kwalifikuje się do wyburzenia?

Kiedy budynek kwalifikuje się do wyburzenia?

Wyburzanie budynku wiąże się z jego usunięciem z działki budowlanej. Jest działaniem skomplikowanym zarówno pod względem formalnym, jak i technicznym. Dekonstrukcja obiektu budowlanego może być konieczna z kilku powodów, które mogą być zgodne z intencjami właściciela, ale nie zawsze. Przeczytaj, kiedy budynek kwalifikuje się do wyburzenia.

Wyburzanie obiektów wyeksploatowanych

Najczęstszym powodem wyburzanie budynków mieszkalnych i obiektów przemysłowych jest ich zły stan techniczny, spowodowany najczęściej ich wyeksploatowaniem. Tego typu budowle stwarzają duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i infrastruktury. Muszą więc zostać rozebrane. Właściciele starych budynków, których koszt remontu byłby niewspółmiernie wyskoki, także decydują się na ich wyburzenie. W tym miejscu należy zaznaczyć, że wyburzanie jest zadaniem wymagającym dużej wiedzy i doświadczenia. Dlatego rozbiórkami i wyburzeniami zajmują się profesjonalne firmy, które dysponują specjalistycznym sprzętem wyburzeniowym. Dobrym przykładem jest działająca na Śląsku i w Małopolsce firma wyburzeniowa Eljot-Expert, która często prowadzi rozbiórki w Katowicach i Krakowie. Przed przystąpieniem do prac, o ile jest to konieczne, wykonuje projekty techniczne rozbiórkowe niezbędne do uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, a także projekty technologii i organizacji robót rozbiórkowych.

Wyburzanie związane z wydaniem nakazu o rozbiórkę

Wyburzanie może być konsekwencją decyzji nadzoru budowlanego o złym stanie technicznym budynku. Nakaz rozbiórki może być także wydany wobec obiektu budowlanego lub jego części znajdującej się w trakcie budowy, o ile nie spełnia on wymaganych warunków technicznych lub powstał bez stosownego pozwolenia na budowę, czyli stanowi tzw. samowolę budowlaną.

Kwestie formalne

Wyburzenia i demontaże muszą być prowadzane zgodnie z planem nakreślonym w projekcie rozbiórki oraz zgłoszone do właściwego organu administracyjnego. Większość prac rozbiórkowych wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Natomiast firmy rozbiórkowe działające na terenach zakładów górniczych mogą przystąpić do wyburzeń obiektów górniczych po otrzymaniu pozwolenie na rozbiórkę od właściwego organu nadzoru górniczego lub Dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas