Artykuł sponsorowany Rola nakrętki w połączeniu śrubowym

Rola nakrętki w połączeniu śrubowym

Połączenia śrubowe należą do najbardziej rozpowszechnionych sposobów łączenia elementów. To rozwiązanie znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a także w gospodarstwach domowych. W przeciwieństwie do zgrzewania lub spawania, które wymagają specjalistycznego sprzętu technologia ta jest mniej skomplikowana, a za jej pomocą można trwale połączyć różne materiały. Kluczowym elementem połączeń śrubowych są nakrętki. Ich dobór uzależniony jest od wielu czynników i powinien być starannie przemyślany. 

Rodzaje śrub i nakrętek

Na fakt, że połączenia śrubowe są tak popularne ma wpływ kilka powodów. Pierwszy to nieograniczone możliwości stosowania tej technologii. Dzięki niej można łączyć z sobą nie tylko części wykonane z tego samego materiału, ale także elementy różniące się od siebie np. drewno z metalem czy metal z tworzywami sztucznymi. Kolejny to szeroki wybór śrub i nakrętek. Zwłaszcza te ostatnie występują w bardzo wielu rodzajach. Jak wyjaśnia ekspert hurtowni śrub i prętów gwintowanych:

Zadaniem nakrętki jest trwałe skręcenie elementów połączonych za pomocą śruby. Stąd też wszystkie one mają kształt pierścienia gwintowanego od wewnątrz. Zewnętrzna strona nakrętki służąca do dociskania za pomocą np. kluczy może mieć natomiast różną formę. Najczęściej spotykamy nakrętki sześciokątne. Dobierając śrubę i nakrętkę powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Głównym z nich jest rodzaj łączonych materiałów. Innego typu nakrętki są stosowane w łączeniu drewna, a inne w łączeniu części metalowych. Kolejny ważny parametr to specyfika połączenia. Jeśli ma być ono trwałe i bez możliwości rozkręcenia to należy zastosować nakrętki zgrzewalne lub samonitujące. W przeciwnym razie wystarczą nakrętki wielokrotnego użycia. Istotne są również warunki w jakich połączenie będzie wykorzystywane. W przypadku łączeń narażonych na niekorzystne warunki atmosferyczne lub styczność z wodą najlepiej użyć nakrętek antykorozyjnych wykonanych ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. 

Gdzie znajdują zastosowanie połączenia śrubowe? 

Uniwersalność i prostota metody łączenia śrubowego sprawia, że jest ona chętnie wykorzystywana w wielu branżach. Przykładem może być przemysł meblarski, gdzie do produkcji mebli powszechnie stosuje się śruby z nakrętkami wieńcowymi. Natomiast w branży samochodowej znajdują zastosowanie nakrętki kołpakowe, które poza funkcjonalnością odznaczają się też dużą estetyką. Wybierając dostawcę śrub i nakrętek warto zwrócić szczególną uwagę na oferowany asortyment. Od jego różnorodności zależy bowiem czy znajdziemy produkt spełniający nasze oczekiwania. Należy również pamiętać, że wiele rodzajów nakrętek posiada pewne specyficzne właściwości predysponujące je do określonych zastosowań. Tak np. jeśli chcemy uzyskać pewne i trwałe połączenie najlepiej użyć nakrętek samozabezpieczających, które są wyposażone w wkładkę poliamidową, zabezpieczającą przed samoistnym odkręceniem. Z kolei dla połączenia dużych powierzchni idealne są nakrętki z kołnierzem, którego powierzchnia będzie dodatkowym elementem ściskającym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas