Artykuł sponsorowany Rodzaje pojazdów wykorzystywanych do transportu bliskiego

Rodzaje pojazdów wykorzystywanych do transportu bliskiego

Pod pojęciem pojazdów służących do transportu bliskiego kryją się wszystkie pojazdy, których zadaniem jest przenoszenie, przesuwanie oraz podnoszenie ciężkich ładunków na niewielkie odległości. Pojazdy takie mogą operować na terenie placu budowy, we wnętrzu hali produkcyjnej lub w magazynie. Każdy pojazd transportu bliskiego musi posiadać odpowiednie certyfikaty, a ich operatorzy uprawnienia.

Wózki widłowe

Najpopularniejszymi pojazdami wykorzystywanymi do transportu bliskiego są wózki widłowe. Wykorzystywane są zarówno na otwartych przestrzeniach placów budowy, jak i w halach magazynowych i innych zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i dobrej zwrotności, świetnie sprawdzają się także w halach produkcyjnych. Wózki widłowe służą do przewożenia ciężkich załadunków na niewielkie odległości. Doskonale sprawdzają się w tym celu w centrach logistycznych, gdzie uczestniczą w procesie segregacji ciężkich paczek. Wózki widłowe wykorzystywane są także do podnoszenia ciężkich ładunków, np. palet i umieszczaniu ich na półkach magazynowych lub bezpośrednim ich załadunku do wnętrza ciężarówek. Dlatego też warto przeszkolić pracowników naszego magazynu, aby mogli oni korzystać z zalet wózków widłowych. Takimi szkoleniami zajmują się wyspecjalizowane ośrodki, np. Crevi Consulting.

Wózki jezdniowe

Wózki jezdniowe ze zmiennym wysięgnikiem, inaczej nazywane także ładowarkami teleskopowymi, to urządzenia, które wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu i usług. Znajdziemy je m.in. w rolnictwie, budownictwie oraz w centrach logistycznych i magazynach. Ładowarki teleskopowe pozwalają także na wiele możliwości pracy. Posiadają one bowiem wymienny osprzęt, dzięki czemu mogą pracować zarówno jako ładowarki teleskopowe, wysięgniki ze zbloczem hakowym, podnośniki koszowe, jak i koparki lub spychacze. Podobnie, jak w przypadku wózków widłowych, aby kierować wózkami jezdniowymi, konieczne jest ukończenie odpowiedniego kursu, który daje uprawnienia do prowadzenia tego typu pojazdów transportu bliskiego.

Dźwignice

Dźwignice to środki transportu wewnętrznego. Ich zadaniem jest przemieszczanie ładunków zarówno w pionie, jak i w poziomie. Doskonale sprawdzają się więc do podnoszenia, przenoszenia oraz odpuszczania ładunków. Niektóre z dźwignic, np. dźwigi samojezdne czy samochodowe, mogą także wyjeżdżać poza zakład pracy. W transporcie wewnętrznym przedsiębiorstwa dźwignice służą do przenoszenia załadunków ze środków transportu dalekiego (np. z ciężarówek) na składowiska wewnętrzne oraz ze składowisk do samochodów dostawczych. Wykorzystywane są także do transportu załadunków na obszarze zakładu produkcyjnego oraz wewnątrz budynków, przez co uczestniczą w procesie produkcyjnym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas