Materiał Partnera Montaż maszyn z fundamentem. Charakterystyka usługi

Montaż maszyn z fundamentem. Charakterystyka usługi

Montaż maszyn na odpowiednim gruncie ma odpowiednie znacznie dla ich prawidłowego funkcjonowania i utrzymania właściwych parametrów. Bardzo często okazuje się, że aby zamontowanie sprzętu było możliwe zgodnie z wymaganiami producenta, konieczne jest dostosowanie powierzchni. W takim przypadku firmy oferują usługę montażu maszyn wraz z fundamentami. Na czym ona dokładnie polega?

 

Czym jest fundament pod maszyny?

 

Jak wskazuje nazwa, fundament pod maszynę jest rodzajem podłoża, na którym mogą zostać umieszczone różnego rodzaju urządzenia. Jego dopasowanie jest bardzo ważne, chociażby z uwagi na fakt, że każdy sprzęt ma tak naprawdę inną wagę, a same maszyny charakteryzują się różną specyfiką pracy. W związku z tymi aspektami obciążenie statyczne i dynamiczne wymaga specjalnego dostosowania, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie pełnej funkcjonalności.

 

Specjalista z firmy Relokacje Blachmix zauważa: Wykonanie fundamentu pod maszyny wymaga uwzględnienia wielu różnych kwestii. Oczywiście wśród najważniejszych znajdują się rozmiary, czy waga maszyny. Istotne jest jednak jej ulokowanie – wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Ten czynników w dużej mierze determinuje, jaki rodzaj fundamentu zostanie zastosowany i jak przeprowadzone będą wszystkie prace związane z adaptacją powierzchni.

 

Wibroizolacja – absolutna podstawa fundamentu pod maszyny

 

W większości przypadków do wykonania fundamentu pod różnego rodzaju sprzęt wykorzystywany jest beton lub żelbet. Wymagają one jednak odpowiedniej ochrony przed drganiem. Ich podstawowym zabezpieczeniem jest wibroizolacja, która może zostać sklasyfikowana według dwóch kategorii. Jest to:

  • wibroizolacja czynna – gdzie drgania przenoszone są z urządzenia na grunt, gdzie zostają umieszczone,
  • wibroizolacja bierna – zapobiega drganiom, które mogłyby być przenoszone z podłoża na urządzenie.

 

Wykorzystanie wibroizolacji podczas wykonywania fundamentów pod maszyny ma wiele zalet. Przez większość osób pracujących w branży przemysłowej uważane jest wręcz za podstawę. Dzięki niej zapewniony zostaje odpowiedni poziom bezpieczeństwa osobom wykonującym pracę na sprzęcie. To jednak nie wszystko. Ograniczenie drgań jest znaczące dla czasu eksploatacji maszyn. Przy zastosowaniu właściwej wibroizolacji – automatycznie zostaje on wydłużony.

 

Wykonywanie fundamentu pod maszynę – krok po kroku

 

Rozpoczęcie prac związanych ze stworzeniem fundamentu pod sprzęt, jest przede wszystkim wykonanie wykopu. Na tym etapie bardzo często podłoże jest badane pod kątem nośności. Zdarza się, że konieczna jest wymiana gruntu lub jego zagęszczenie – jest to bardzo częste zjawisko, które nieznacznie wydłuża usługę. Następnie zakładane są zbrojenia i wyrównany teren zalewany jest betonem lub żelbetem. Na tak przygotowanym fundamencie możliwy jest montaż maszyn wykorzystywanych przez konkretne przedsiębiorstwo.

Podziel się