Artykuł sponsorowany Rodzaje parkietu i popularne sposoby jego ułożenia

Rodzaje parkietu i popularne sposoby jego ułożenia

Parkiet to wciąż jeden z częściej wybieranych sposobów wykończenia podłóg w domach i mieszkaniach. Podłoga z drewna jest zdecydowanie trwalsza od paneli a do tego wytrzymała na zarysowania, wgniecenia, duże obciążenie. Parkiet można układać na kilka sposobów Jak dobrać wzór ułożenia deszczułek, by podkreślić charakter wnętrza? O czym należy pamiętać, układając parkiet?

Parkiet tradycyjny, lamelowy a dwuwarstwowy

Parkiet tradycyjny, czyli podłoga z drewna zwykle wykonywany jest z deszczułek (klepek) z litego drewna. Klasyczne klepki parkietowe maj długość między 250 mm a 500 mm i szerokość między 50 mm a 70 mm. Mogą się różnić między sobą grubością, która wynosić może 22 mm, 29 mm lub 16 mm. Część użytkowa deszczułki zwykle wynosi 9-11 mm dlatego parkiet można bez problemu wielokrotnie odnawiać – najlepiej ze sprawdzoną ekipą parkieciarską – Zakładem Usług Parkieciarskich Konte z Wrocławia. Tradycyjna podłoga drewniana (parkiet tradycyjny) produkowany jest z naszych rodzimych drzew liściastych bądź egzotycznych. Spotykane są podłogi z dębu, buku, jesionu i jawora, czasem z dębu czerwonego, wiązu, czereśni czy akacji. W przypadku parkietów z drewna egzotycznego będzie to: mutenye, jatoba, doussie, badi, kempas, merbau, teak, ipe, curupayra czy sucupira. Odmianą tradycyjnego parkietu mogą być klepki z twardego drewna o długości od 40 do 200 cm, szerokości od 7 do 14 cm i grubości od 15 do 22 mm.

Innym rodzajem parkietu mogą być mozaiki parkietowe – ułożone w tafle przyklejone do płyty lub siatki, zwykle z jednego gatunku drewna. Parkiet lamelowy, złożony z klepek pozbawionych pióra i wpustu, występuje w kilku rozmiarach do wyboru (w mm): 300 x 60, 250 x 50 lub 420 x 70, 350 x 70, 280 x 70 oraz 400 x 50. Istnieje też parkiet dwuwarstwowy, choć jego wymiary są podobne do tradycyjnego parkietu, charakteryzuje się podwójną konstrukcją: wierzchnia warstwa jest z drewna grubości 3-7 mm wykończonego lakierem lub olejem, a stabilizująca – grubości 6-10 mm.

Jakie wzory układania parkietu są najpopularniejsze?

W przypadku parkietów tradycyjnych jednym z najczęściej wybieranych wzorów ułożenia jest jodełka (królowa parkietów), obecnie wyróżnia się też takie wzory parkietu jak cegiełka, drabinka, szachownica, czy też wzór pałacowy. Wybór konkretnego wzoru dobrze jest zostawić wykonawcy usługi układania parkietu, choć rozeznanie w sposobie układania danego wzoru pomocne będzie podczas podejmowania ostatecznej decyzji. Zakład usług parkieciarskich poza doborem wzoru zadba o odpowiednie ułożenie klapek, by nie odkształciły się pod wpływem obciążenia czy też dużej wilgotności podłoża. Do niewielkich pomieszczeń zaleca się takie wzory jak cegiełka, która dobrze komponuje się w pomieszczeniach w stylu skandynawskim, wzorem tym można ułożyć każdy rodzaj parkietu. W niewielkich pomieszczeniach lepiej nie decydować się na jodełkę, gdyż może w małych i niskich pomieszczeniach wprowadzać wizualny chaos. Do dużych wnętrz będzie idealna drabinka lub jodełka, a jeśli zależy nam na ekskluzywnym wykończeniu podłogi, dobrym pomysłem będzie wzór pałacowy, zwykle ułożony z kilku różniących się kolorem gatunków drewna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas