Materiał Partnera Rodzaje kotłów centralnego ogrzewania

Rodzaje kotłów centralnego ogrzewania

Kotły CO są podstawowym elementem ogrzewania zarówno w domach jednorodzinnych, jak i większych budynkach mieszkalnych, choć nierzadko są też wykorzystywane do ogrzewania sporych wielkości biurowców. Wszystko to wydaje się dość proste - jest kocioł, jest ogrzewanie - jednak w praktyce sprawa znacznie komplikuje się w momencie, w którym stajemy przed wyborem, który nie będzie prosty, ale będzie miał ogromne znaczenie. Dowiedz się, jakie wyróżniamy kotły centralnego ogrzewania.

Rodzaje kotłów ze względu na rodzaj paliwa

Kiedy stajemy przed decyzją o zakupie kotła zastanawiamy się, jaki w ogóle powinniśmy wybrać. Większość osób tak naprawdę o kotłach wie mało, dlatego o wyborze najczęściej decyduje cena, nie rodzaj czy jakość. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaje:

  • Kocioł gazowy - kotły gazowe dobiera się według kryteriów jakimi jest montaż, może on być stojący lub wiszący, funkcji, może być jednofunkcyjny do centralnego ogrzewania lub dwufunkcyjny do centralnego ogrzewania i bezpośrednio przygotowania c.w.u., możliwości odprowadzania spalin oraz sposobu pobierania powietrza do spalania - z otwartą lub zamkniętą komorą spalania oraz sprawności, może być to kocioł  tradycyjny o sprawności która nie przekracza 100% lub kondensacyjny który odzyskuje ciepło skraplania pary wodnej, a jego sprawność przekracza 100%.
  • Kocioł olejowy - w przypadku kotłów olejowych, mamy mniejszy wybór niż wśród gazowych. W większości są to stojące kotły jednofunkcyjne, które zostały przystosowane do współpracy z wolnostojącym zasobnikiem c.w.u. lub urządzenia kompaktowe, posiadające wbudowane zasobniki. Kocioł ten nie jest też wcale tani w utrzymaniu, dlatego mało kto decyduje się na jego zakup.
  • Kocioł elektryczne - jest to niewielkie urządzenie wiszące, wykonywane zarówno w wersji jedno, jak i dwufunkcyjnej. Najczęściej kocioł tego typu wyposażony jest w trzy gałki, co pozwala nam na pracę z różnym obciążeniem, przy czym regulować można je ręcznie bądź automatycznie, gdy pracą kotła steruje mikroprocesor. Ten kocioł jest komfortowy w użyciu, jednak jednocześnie drogi, co powoduje wzrost kosztów naprawy czy serwisu.
  • Kotły wielopaliwowe - są to kotły, w których mogą spalać się zarówno paliwa stałe jak i płynne, w tej samej komorze. Z tego też powodu taka komora najczęściej ma dwa otwory.

Odpowiedni kocioł

Jeśli zastanawiamy się nad takim zakupem, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak np. Max Technika grzewcza i sanitarna Wojciech Kwiatkowski, która w swojej ofercie posiada m.in. kotły CO. Jeśli zakupimy kocioł wysokiej jakości, będziemy spokojni oraz będziemy mieć pewność, że posłuży nam przez kolejne lata i nie będziemy musieli go oddawać czy wymieniać. Z tego powodu warto dobrze zastanowić się przed zakupem oraz przemyśleć wszystkie za i przeciw, które przychodzą nam do głowy. Nie warto kierować się tutaj niższą ceną, bowiem kocioł jest inwestycją na długie lata.

Opracowanie:

Podziel się