Artykuł sponsorowany Właściwa konserwacja pieca. O czym warto pamiętać?

Właściwa konserwacja pieca. O czym warto pamiętać?

Regularne czyszczenie kotła C.O. to zbyt mało, aby zapewnić sobie jego w pełni poprawną i bezpieczną pracę przez wiele lat. Dodatkowo należy także pamiętać o jego konserwowaniu. W związku z tym, w jaki sposób powinna być przeprowadzona konserwacja pieca i o czym należy podczas niej pamiętać, a także kiedy najlepiej ją wykonać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Kiedy przeprowadzić konserwację kotła?

Na początku warto podkreślić, że konserwacja kotła grzewczego nie jest tym samym co jego czyszczenie, choć ono także wchodzi w jej skład. Dlatego też, o ile zarówno nowoczesne kotły z podajnikiem, jak i klasyczne piece należy czyścić regularnie podczas całego sezonu grzewczego, o tyle ich konserwację należy przeprowadzać raz w roku. Najlepiej po zakończeniu sezonu grzewczego i wyłączeniu urządzenia. 

Z jakich czynności powinna składać się konserwacja kotła? 

Podczas konserwacji pieca należy przede wszystkim pamiętać, że powinna być ona przeprowadzana zgodnie z zaleceniami producenta. Większość z nich, tak jak producent kotłów grzewczych Stefaniak z Pleszewa dołącza do swoich urządzeń instrukcje, w których proces ten jest opisany krok po kroku. Jeśli jednak nie ma do niej dostępu, konserwacja kotła zawsze powinna składać się przede wszystkim z:

  • wyczyszczenia urządzenia z resztek niespalonego opału oraz popiołu i nagaru, 

  • wyczyszczenia kotła z zewnętrz, 

  • jeśli kocioł wyposażony jest w podajnik, on także musi zostać opróżniony z opału oraz wyczyszczony, najlepiej wraz z mechanizmem posuwowym paliwa, takim jak ślimak czy tłok, 

  • wyczyszczenia wyczystki komina, a także rury łączącej komin spalinowy z kotłem,

  • wyczyszczenia dmuchawy pieca, 

  • przeprowadzenia przeglądu kotła przez upoważnionego do tego serwisanta.

Dlaczego regularna konserwacja kotła jest tak ważna? 

Regularne konserwowanie kotła po każdym sezonie grzewczym jest istotne dla zachowania jego pełnej sprawności. W znaczący sposób zmniejsza liczbę awarii urządzenia oraz pozwala je wykryć na początkowym etapie. Dodatkowo zanieczyszczony i zaniedbany kocioł stwarza także zagrożenie dla życia i zdrowia, gdyż mogą się z niego ulatniać spaliny lub gazu. Ponadto pracuje on mniej wydajnie, co zwiększa koszty ogrzewania budynku oraz o wiele bardziej przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas