Materiał Partnera Powietrzne vs gruntowe pompy ciepła. Porównanie obu rozwiązań

Powietrzne vs gruntowe pompy ciepła. Porównanie obu rozwiązań

Pompa ciepła to nowoczesne, ekologiczne rozwiązanie, umożliwiające ogrzanie budynku. Zyskuje ono uznanie wielu właścicieli domów i obiektów użytkowych. Jedną z najważniejszych zalet pompy ciepła jest niski koszt ogrzewania. Warto się jednak dobrze zastanowić nad wyborem optymalnego modelu. Różnice są bowiem istotne i mogą w znaczący sposób wpływać na późniejsze wydatki. Poznaj cechy pompy gruntowej i powietrznej!

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem, które funkcjonuje dzięki przekazywaniu energii odbieranej z powietrza. Następnie oddaje ją ona do obiegu grzewczego wewnątrz budynku. W przypadku jej montażu konieczne staje się podłączenie jej do systemu elektrycznego i hydraulicznego. Pozwala to na ogrzanie pomieszczeń i wody użytkowej.

Ważną zaletą tego urządzenia jest to, że nie trzeba wykonywać tu prac ziemnych. Zbędne jest także przygotowanie jakiejkolwiek instalacji. Sama pompa natomiast w znacznym stopniu redukuje koszty ogrzania budynku, bez szkodliwego dla środowiska oddziaływania. Jak wskazują specjaliści firmy SK Eko Instal, trzeba jednak mieć na względzie, że jej efektywność spada wraz ze spadkiem temperatur. W okresie zimowym musi być często wspomagana innym źródłem ciepła. Warto również pamiętać, że koszt urządzenia oraz jego montażu wynosi około 20-30 tysięcy złotych.

Pompa ciepła gruntowa

Gruntowa pompa ciepła wiąże się z koniecznością przeprowadzenia prac ziemnych oraz wykonania instalacji. Można w tym przypadku zamontować poziomy wymiennik ciepła lub kolektor gruntowy. Pompa jest montowana wewnątrz budynku. Z uwagi na fakt, iż instalacja jest montowana pod ziemią, w chłodniejszej porze roku jej efektywność nie spada. Nie dochodzi bowiem do znacznych wahań temperatury poniżej poziomu gruntu. Z tego powodu jest to lepsze rozwiązanie, które, mimo że kosztuje więcej, często okazuje się tańsze w eksploatacji.

Ważną zaletą gruntowej pompa ciepła jest to, że w miesiącach ciepłych może ona chłodzić pomieszczenia. Wynika to z faktu, iż grunt ma wówczas niższą temperaturę niż powietrze. Z kolei jej wadą jest konieczność przeznaczenia na urządzenie i stworzenie dolnego źródła energii na posesji. Nie bez znaczenia jest wyższy koszt pompy, który wynosi wraz z montażem nawet 50 000 zł.

Obie opcje przedstawiają zatem pewne korzyści, ale trzeba wziąć pod uwagę ich słabsze strony. Inwestycja w to źródło ciepła powinna być zatem dokładnie przemyślana pod względem potrzeb i możliwości użytkowników, a najlepiej – skonsultowana z ekspertami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas