Materiał Partnera Rodzaje kamienia naturalnego stosowanego w aranżacji wnętrz i budownictwie.

Rodzaje kamienia naturalnego stosowanego w aranżacji wnętrz i budownictwie.

Kamień naturalny jest niezwykle wdzięcznym materiałem wykończeniowym coraz chętniej wybieranym przez architektów wnętrz do aranżacji nie tylko nowoczesnych mieszkań, ale również jako element wykończeniowy tarasów, holów, salonów w domach jednorodzinnych czy też lokalach użytkowych. Zobaczmy, jakie są rodzaje kamienia naturalnego stosowane w branży wykończeniowej, jak wybrać dobry zakład kamieniarski?

Kamień naturalny jest materiałem, który nadaje wnętrzu elegancji, szyku. Sprawdza się świetnie zarówno w kuchni, łazience, jak i na tarasie, czy werandzie.

Który zakład kamieniarski wart jest naszej uwagi?

Wyspecjalizowane zakłady kamieniarskie dysponujące nowoczesnym parkiem maszynowym oraz doświadczeniem i duszą artystyczną potrafią zrealizować każdy projekt. Przy wyborze firmy kamieniarskiej koniecznie trzeba kierować się praktyką w zawodzie. Ważny oczywiście jest również szeroki zakres wykonywanych prac i różnorodność posiadanego materiału roboczego, czyli różne rodzaje kamienia naturalnego. Odpowiednio wykończony może mieć powierzchnię gładką, matową lub wypolerowaną (lśniącą).

Tylko wysokie kwalifikacje kamieniarza pozwalają zagwarantować najwyższą jakość oferowanych produktów. Przykładem firmy, która specjalizuje się w obróbce kamienia naturalnego jest firma Grawir z Ugoszcza.

Jakie są rodzaje kamienia naturalnego stosowane w branży wykończeniowej?

Do najczęściej wybieranych rodzajów kamienia do produkcji wyrobów z kamienia naturalnego można zaliczyć:

  • Granit – łatwo dostępny, łatwy w obróbce. Występuje w ciekawej kolorystyce. Nie jest on jednolity. Cała jego struktura ma liczne przebarwienia, plamki, które nadają mu niepowtarzalnego uroku. Występuje w wielu odmianach kolorystycznych, od szarości przez czerń po zieleń, czy czerwień. Ze względu na niezwykłą trwałość jest on idealny zarówno jako element budowlany, jak i wykończeniowy. Chętnie stosowany jest do produkcji schodów (zewnętrznych i wewnętrznych), gazonów, donic na tarasie, tralek przy balustradach i poręczach, obudów do kominków, tarasów,

  • ·Marmur – rodzaj skały wapiennej. Jest mniej trwały od granitu, jest bardziej kruchy i podatniejszy na niszczące działanie czynników zewnętrznych. Wykorzystuje się go w budownictwie wewnętrznym do produkcji: blatów, parapetów, elementów obudowy kominków czy też schodów i podstopnic,

  • Piaskowce – skały osadowe o drobnoziarnistej strukturze. Raczej są nieodporne na plamy, zabrudzenia a przy tym łatwo nasiąkają wodą (sprzyja temu ich naturalna porowata struktura). Z tego powodu jest to kamień idealny na wykończenie ścian, obudowę kominków, a w wersji wypolerowanej, zabezpieczonej żywicą może być wykorzystany jako element dekoracyjny w łazience, czy też kuchni. W swej naturalnej postaci piaskowce nie są wskazane do pomieszczeń o dużej wilgotności,

  • Konglomerat (inaczej aglomarmur lub aglomerat), czyli „kamień sztuczny – przemysłowy”, powstały z połączenia połączeniem 95% kamienia naturalnego – łamanego i 5% żywicy poliestrowej. Może występować w różnych odmianach:

  • Konglomerat marmurowy (agglosimplex)

  • Konglomerat kwarcowy o różnej strukturze i formie wykończenia.

Oczywiście są też inne rodzaje kamienia spotykane w budownictwie dekoracyjnym, jak chociażby trawertyn czy onyks, ale te wyżej wymienione spotyka się najczęściej.

Opracowanie:

Grawir Wojciech Wirkus

Ugoszcz 62

Podziel się