Materiał Partnera Co warto wiedzieć o kruszywach budowlanych

Co warto wiedzieć o kruszywach budowlanych

Jednym z najważniejszych elementów podczas budowy domu są wszelkiego rodzaju kruszywa, bez których udziału niemożliwym byłoby stworzenie na przykład betonu. Dzięki temu, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kruszywa, możemy je stosować do naprawdę sporej ilości rzeczy związanych z budową. Przedstawiamy co warto wiedzieć o kruszywach budowlanych.

Czym jest kruszywo?

Jest to rodzaj materiału pozyskiwanego przy pomocy wykopów bądź metodą recyklingu (mechanicznie przerabiany gruz). Kruszywo stosuje się w bardzo różnych aspektach związanych z budownictwem.

Rodzaje kruszyw budowlanych

 Podstawowymi kruszywami, które wykorzystywane są w budownictwie są:

  • Piasek budowlany - Jest to najpopularniejsze oraz najdrobniejsze kruszywo budowlane. Wydobywany jest za pomocą dwóch metod: jako piasek rzeczny oraz piasek kopalniany. Piasek wydobywany z akwenów wodnych posiada zaokrąglone i zeszlifowane ziarna ,zaś piasek wydobywany z kopalni piasku posiada ostre i kanciaste krawędzie. Wielkość ziaren piasku używanego w przemyśle budowlanym wynosi od 0 mm do 4 mm. Piasek budowlany wykorzystuje się między innymi do zrobienia mieszanki betonowej, zaprawy murarskiej, a także jest jednym z elementów tworzących cegły czy kostki brukowe. Warto wspomnieć również, że piasek otrzymujemy również dzięki mechanicznemu łamaniu skał takich jak bazalt, wapień, magnetyt czy granit.

  • Żwir - Jest to rodzaj kruszywa w postaci okruchów skalnych o średnicy od 4 do 63 mm. Podobnie jak w przypadku piasku, żwir wydobywany z rzek posiada zaokrąglone krawędzie, zaś ten z kopalni jest zaostrzony. Żwir najczęściej wykorzystywany jest jako warstwa filtrująca bądź jako obsypka rur drenarskich w domach jednorodzinnych.

  • Pospółka - Jest to naturalna mieszanka żwiru i piasku, której uziarnienie waha się od 0,075 do 63 mm. Ten rodzaj kruszywa wydobywa się bezpośrednio z wyrobiska. Ze względu na dobre właściwości zagęszczające stosuje się najczęściej do budowy dróg gruntowych, leśnych oraz polnych a także do tworzenia nasypów kolejowych. Do zalet pospółki należy to, iż posiada ona dużą nośność oraz dobre właściwości filtracyjne i mechaniczne.

  • ·         Tłuczeń - Jest to rodzaj kruszywa pozyskiwany podczas łamania skał. Charakteryzuje go szorstka powierzchnia oraz kanciasty kształt. Wykorzystuje się go między innymi jako podsypkę do podkładów kolejowych.

Podział kruszyw

Jeśli chodzi o podział kruszyw, to istnieje ich kilka. Kruszywa możemy dzielić ze względu na sposób pozyskiwania (naturalne i sztuczne), uziarnienie (drobne, grube), zaś w przypadku kruszyw sztucznych możemy je podzielić ze względu na rodzaj surowca użytego do jego produkcji (keramzyt, popiół lotny) oraz sposób uzyskania kruszywa (między innymi poddawane obróbce termicznej lub kruszywa organiczne). Szeroki wybór kruszyw można znaleźć w firmie MKM Kruszywa Sp. z o.o.

Opracowanie:

MKM Kruszywa sp. z o.o.

Nowy Targ , Krzywa 13b

Podziel się