Materiał Partnera Rodzaje i zastosowanie pomp ciepła w budynkach mieszkalnych

Rodzaje i zastosowanie pomp ciepła w budynkach mieszkalnych

W dobie poszukiwania rozwiązań grzewczych, które jednocześnie nie stanowiłyby zagrożenia dla środowiska naturalnego, pompy ciepła zyskują na popularności. Wyodrębnić możemy trzy rodzaje pomp ciepła to jest pompy wykorzystujące ciepło zgromadzone w wodzie, powietrzu lub w gruncie. Każda z nich ma swoje plusy i minusy związane z ich zastosowaniem, zwłaszcza w naszym klimacie. Warto się o nich nieco dowiedzieć, nim zainstaluje się pompę ciepła.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Jeśli rozważasz ogrzewanie swojego budynku i wody przy wykorzystaniu pompy ciepła, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Opowiemy w nim nie tylko o rodzajach pomp ciepła, ale także o wymogach, jakie należy spełnić, by instalacja prawidłowo funkcjonowała. Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną, by działać. Firma Hydro System instaluje formy ciepła w zależności od tego, z jakiego źródła chcemy pozyskiwać ciepło do ogrzania naszego domu:

  • pompa gruntowa odbiera ciepło z gruntu, z ziemi,

  • pompa wodna odbiera ciepło z wody,

  • pompa powietrzna odbiera ciepło z powietrza.
Spośród tych trzech najczęściej w Polsce wykorzystywana jest pompa gruntowa. Może ona dostarczać ciepło do instalacji centralnego ogrzewania oraz do podgrzewania wody użytkowej w domu. Ma wysoką efektywność działania, dzięki czemu przy łagodnych zimach może stanowić jedyne źródło ogrzewania w domu. Wymaga jednak dużej powierzchni działki przy wymienniku poziomym, bądź głębokich wierceń w przypadku zastosowania pionowych sond. Wodne pompy ciepła mają wyższe koszty od gruntowych pomp ciepła, zaś powietrzne pompy ciepła są tańsze, ale często wymagają dodatkowego źródła ogrzewania na wypadek dużych mrozów.

Jak przygotować się do instalacji pompy ciepła?

Pompę ciepła można zaplanować na etapie budowy domu, wtedy jej zainstalowanie będzie najłatwiejsze. Ale można także zamontować pompę ciepła w budynku już istniejącym. Firma zajmująca się instalacją pomp ciepła dla każdego budynku dobiera indywidualne rozwiązania uwzględniające analizę termiczną i analizę strat ciepła budynku, aby optymalnie dobrać moc pompy do potrzeb ogrzewania domu.

Podziel się