Materiał Partnera Rodzaje i zastosowanie płyt gipsowych

Rodzaje i zastosowanie płyt gipsowych

Płyty gipsowo-kartonowa są materiałem budowlanym, który wykorzystuje się na wielu etapach budowy. Ich ceny nie są wysokie, dlatego często stanowią materiał konstrukcyjny i wykończeniowy. Można znaleźć wiele ich rodzajów, które będą różniły się nie tylko wyglądem, ale także zastosowaniem. Jakie są najpopularniejsze typy płyt gipsowych i do czego warto je użyć?

Rodzaje płyt gipsowych

Regips to materiał, który składa się z dwóch arkuszy tektury, pomiędzy którymi występuje warstwa gipsu. Może mieć różne wymiary oraz grubości. Grubość gipsu mieści się najczęściej w granicy od 6,5 do 24 milimetrów.

Płyty gipsowo-kartonowa występują w kilku typach, w zależności od ich indywidualnych właściwości. Pierwszym z nich są te oznaczane literką A (GKB), czyli standardowe i dość uniwersalne. Można je stosować w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza nie będzie przekraczała 70%. W przypadku wartości wyższych konieczne będzie użycie płyt H2 (GKBI), których rdzeń został dodatkowo zabezpieczony środkiem hydrofobowym, opóźniającym i ograniczającym wchłanianie wilgoci. Kolejnym typem są płyty z symbolem F (GKF), czyli ognioodporne oraz FH2 (GKFI), posiadające właściwości zapewniające jednocześnie odporność na ogień oraz nadmiar wilgoci.

Gdzie warto je stosować?

Płyty gipsowo-kartonowe w wielu różnych typach i wielkościach oferuje między innymi firma OCMB-M3, której siedziba znajduje się w Iławie.

Zalety płyt gipsowych:

  • niewielka masa w stosunku do objętości nie obciąża konstrukcji i ułatwia samodzielny, jednoosobowy montaż;
  • stworzone z nich konstrukcje można łatwo i bardzo szybko zdemontować;
  • pozwalają na uzyskanie dużych, prostych i idealnie gładkich powierzchni;
  • można je malować i tapetować, a nawet mocować na nich płytki ceramiczne;
  • wyjątkowo łatwe w obróbce, nawet z użyciem podstawowych narzędzi;
  • suchy montaż pozwala na szybkie zakończenie prac jeszcze tego samego dnia;
  • konstrukcja jest trwała, solidna i doskonale tłumi dźwięki.

Ze względu na wiele zalet, są one powszechnie wykorzystywane jako materiał konstrukcyjny do wznoszenia ścianek działowych oraz sufitów podwieszanych. Budowanie przy ich pomocy jest niezwykle szybkie i łatwe, może być wykonywane również przez amatorów. Płyty gipsowe często stosuje się jako okładzinę, na przykład w celu wyrównania ścian, jako „suchy tynk”. Dzięki nim można wyprostować nawet duże odchylenia. Typy odporne na wilgoć mogą być z powodzeniem stosowane w pralniach i łazienkach, natomiast te ognioodporne zwykle montuje się na kominkach oraz w kotłowniach.

Podziel się