Materiał Partnera Wybór dachówki - czym się kierować?

Wybór dachówki - czym się kierować?

Dachówka to obecnie jeden z bardziej popularnych rodzajów pokryć dachowych, szczególnie u nas, na terenie Polski. Jest to spowodowane między innymi tym, że dachówkę można dopasować niemalże do każdego budynku, ze względu na dostępne wzory, kolory oraz kształty. Jednak z tych wszystkich dostępnych rodzajów, jaka dachówka będzie najlepsza? Jak odpowiednio dopasować ją do naszego domu, oraz co z jej montażem? Zapraszamy do artykułu.

Jakie wyróżniamy dachówki?

Najbardziej popularnymi rodzajami dachówek są z całą pewnością dachówki ceramiczne, oraz betonowe, albo inaczej cementowe. Nie różnią się one od siebie już aż tak bardzo jak kilkanaście lat temu, teraz wybiera się jedne, lub drugie głównie z uwagi na ich wygląd, a nie konkretne właściwości. Trzeba pamiętać o tym, że dachówka ceramiczna jest zdecydowanie gładsza na powierzchni, przez co nadaje się lepiej na dachy, na które nikt nie zamierza wchodzić. Dachówki ceramiczne są również dostępne w większej palecie barw, a betonowe głównie w klasycznych kolorach, takich jak czerń, grafit, czerwień, kolory cegły. Chcąc wybrać jakiś kolor dachówek, który będzie się wyróżniał, prawie na pewno będziemy musieli skorzystać z dachówek ceramicznych.  Betonowe dachówki trochę lepiej izolują dźwięk, oraz są również zdecydowanie tańsze ze względu na to, że do ich produkcji wykorzystuje się mniej surowców, oraz energii. Jest to również ważne ze względu na to, że są to dachówki często wybierane przez deweloperów i inwestorów, którzy budują domy na sprzedaż i chcą jak najbardziej zmniejszyć wszelkie koszty. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. KMTB Paweł Kosior Sp.j., która w swojej ofercie posiada m.in. dachówki.

Odpowiedni dobór dachówki

Kształty oraz kolory dachówek są zazwyczaj kwestią indywidualną. Podczas planowania tego dachu powinniśmy wziąć pod uwagę całokształt, czyli nasze ogrodzenie, ogródek, kolor poszczególnych elementów domu, bramy garażowej, kostek brukowych itd. Wszystko to powinno mieć wpływ na naszą ostateczną decyzję w kwestii aranżacji dachu. Różne kolory są popularne w różnych okresach, ale stale czołówkę trzymają kolory tradycyjne takie jak ceglane, brązowe oraz grafitowe, czyli kolory dostępne również dla tańszych dachówek betonowych. Dachówki ceramiczne mogą być też barwione na mnóstwo kolorów już po ich zakupie, można to zrobić w specjalnej masie. Kształty dachówek jakie możemy wybrać to głównie płaskie oraz profilowane, choć ostatnimi czasy najpopularniejsze są właśnie te pierwsze. Dachówki płaskie powinny być położone pod większym kątem, aby dach był bardziej szczelny. Mało jednak osób decyduje się na wybór płaskiej dachówki.

Opracowanie:

KMTB Paweł Kosior Sp.j.

Banino , Lotnicza 113

Podziel się