Materiał Partnera Tynk silikonowy, czyli jak zadbać o piękną elewację domu?

Tynk silikonowy, czyli jak zadbać o piękną elewację domu?

Elewacja zawsze postrzegana jest w kategoriach najlepszej wizytówki domu jednorodzinnego. Nie dziwi zatem fakt, że inwestorzy tak wiele uwagi poświęcają estetyce ścian zewnętrznych. Sposobów na ich wykończenie jest obecnie naprawdę wiele. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż największym zainteresowaniem ze strony klientów cieszą się nowoczesne tynki – ze szczególnym uwzględnieniem tych silikonowych. Co warto o nich wiedzieć?

Jakie są największe zalety tynków silikonowych?

Z pewnością warto zacząć od garści informacji technicznych. Cechą wyróżniającą tynki silikonowe spośród materiałów alternatywnych jest fakt, że w ich składzie spoiwo stanowią żywice sylikonowe. Sprawia to, że klienci otrzymują do swojej dyspozycji produkt hybrydowy, który łączy wszystkie zalety tynków mineralnych, akrylowych oraz silikatowych. Za największy plus tego rozwiązania uznaje się właściwości hydrofobowe. Dzięki zaawansowanej strukturze molekularnej woda nie ma szans dotrzeć do głębszych struktur tynku. Nie wpływa to jednocześnie na paroprzepuszczalność stworzonej powłoki, czyli na zdolność uwalniania wilgoci na zewnątrz.

Tynki silikonowe to w zasadzie najlepsza opcja dla właścicieli domów zlokalizowanych nieopodal dużych zbiorników wodnych lub terenów zalesionych, ponieważ są bardzo odporne na ewentualność pojawienia się pleśni i grzybów. Efekt zachodzenia ścian charakterystycznymi zielonymi wykwitami również jest znacząco ograniczony. Tynki tego typu mają także właściwości samoczyszczące. Pod wpływem deszczu z jego powierzchni spływają zanieczyszczenia. Rozwiązanie to wyróżnia ponadto elastyczność oraz bardzo wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy tynki silikonowe mają swoje wady?

Bardzo długa lista zalet rzeczywiście może stwarzać wrażenie, iż inwestorzy mają tutaj do czynienia z rozwiązaniem idealnym. Okazuje się, że nie do końca tak jest, ponieważ specjalistom i inżynierom z branży budowlanej nie udało się jeszcze opracować produktu cechującego się wyłącznie superlatywami. Tynki silikonowe jak najbardziej są jedną z najlepszych opcji na rynku, aczkolwiek ma to oczywiście bezpośredni wpływ na ich cenę.

Dla przykładu na 25 kg wysokiej jakości tynku silikonowego trzeba wydać od 200 do ponad 300 zł. Z takiej ilości wykona się mniej więcej 10m2 elewacji, choć wszystko uzależnione jest od grubości położonej warstwy. Poszukując najlepszych ofert zdecydowanie warto zwrócić uwagę na propozycję przygotowaną przez specjalistów z firmy KMTB, którzy są w stanie zagwarantować wszystkim zainteresowanym najlepsze warunki współpracy. Tynki silikonowe to niezwykle uniwersalne produkty, które pomimo wysokiej ceny, spełnią oczekiwania najbardziej wymagających osób.  

Opracowanie:

KMTB Paweł Kosior Sp.j.

Banino , Lotnicza 113

Podziel się