Materiał Partnera Remonty maszyn budowlanych. Kiedy należy je wykonać?

Remonty maszyn budowlanych. Kiedy należy je wykonać?

Remontem nazywamy przywracanie wartości użytkowej, a więc funkcjonalności i sprawności obiektu, na przykład maszyny, urządzenia, czy budynku. Trzeba odróżnić remont od naprawy, ponieważ w drugim przypadku jest to działanie nieplanowane, to przywracanie wartości użytkowej obiektu uszkodzonego. Remonty możemy podzielić na kilka różnych kategorii, o czym opowiemy w naszym artykule, koncentrując się na remontach maszyn budowlanych.

Rodzaje remontów maszyn budowlanych

Remonty maszyn budowlanych możemy podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest remont bieżący, którym nazywamy wszelkie działania mające na celu zapobieganie trwałemu uszkodzeniu maszyny. Remontem bieżącym możemy nazywać na przykład mycie i czyszczenie zewnętrzne maszyny, czy mycie części zdemontowanych – jak wiadomo, zabrudzenia mogą być przyczyną usterek. Remont bieżący maszyny to także likwidacje luzów, czy nieszczelności, wszelkie próby i regulacje. Remont wykonywany w większym zakresie niż remont bieżący nazywamy remontem średnim: to zespół czynności, które są wykonywane w celu przywrócenia prawidłowej eksploatacji części obiektu. W przypadku remontu maszyn budowlanych remont średni wiąże się z koniecznością częściowej rozbiórki. Kolejny rodzaj remontu to remont kapitalny, o którym mówimy w momencie, gdy koszt koniecznych do wykonania czynności to więcej niż 50% wartości samej maszyny. Decydując się na remont kapitalny, dążymy do tego, by przywrócić maszynie funkcjonalność pierwotną w 100%. Wymieniamy wszystkie zużyte części, co wiąże się z zazwyczaj z koniecznością całkowitego demontażu maszyny.

Kiedy zdecydować się na remont maszyny budowlanej?

Bieżące remonty maszyn budowlanych to kwestia oczywista – obserwujemy nasz sprzęt i gdy jest taka konieczność, wykonujemy konieczne czynności (mycie, czyszczenie, smarowanie etc.). Na remont średni powinniśmy się zdecydować w momencie, gdy zaobserwujemy zużycie pewnych części maszyny. Jak mówi nam przedstawiciel Fabryki Maszyn XCMG-Europa z okolic Łowicza, konieczność przeprowadzenia średnich remontów maszyn budowlanych wskazują nam często po prostu wykonywane przeglądy. Remont kapitalny maszyny budowlanej w fachowym serwisie to alternatywa do zakupu kolejnych urządzeń. Gdy remonty bieżące, średnie i przeprowadzane naprawy przestają być opłacalne lub nie są w stanie przywrócić sprzętowi sprawności, wówczas warto przekalkulować, czy generalny remont maszyny budowlanej nie okaże się dla nas rozwiązaniem korzystniejszym finansowo niż inwestycja w kolejny sprzęt – a tak zwykle właśnie jest.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas