Materiał Partnera Rodzaje mini-żurawi budowlanych

Rodzaje mini-żurawi budowlanych

Do przenoszenia obiektów o dużym ciężarze już od stuleci wykorzystuje się urządzenia nazywane żurawiami. Najprostszych żurawi używano np. do wyciągania wiader napełnionych wodą z głębokich studni. Współczesne żurawie budowlane to niezwykle skomplikowane maszyny, które zapewniają nie tylko duży udźwig, ale zdolne są do przemieszczania ładunków w różnych płaszczyznach i na  bardzo duże  wysokości bez wysiłku ze strony człowieka.

Czym jest mini żuraw?

Żurawie budowlane służą do przemieszczania obiektów o znacznym ciężarze na ograniczonej przestrzeni. Wykorzystuje się je  nie tylko na placach  budowy, ale też do przeładunków w rozmaitych składach surowcowych, portach, fabrykach itd. Szczególną odmianą tego urządzenia są mini-żurawie, które – jak wskazuje sama nazwa – wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami, co umożliwia ich stosowanie w specyficznych warunkach.

Małe żurawie pozwalają  na wykonywanie prac z ciężkimi elementami wszędzie tam, gdzie niemożliwe byłoby wprowadzenie standardowego dźwigu. Mini żuraw pozwala więc np. na obsługę bardzo ciasnych magazynów czy pracę wewnątrz wznoszonych budynków, już po zwieńczeniu konstrukcji dachem. Przyjrzyjmy się różnym typom tych wyjątkowych maszyn na przykładzie mini dźwigów Maeda, dostępnych w ofercie jedynego autoryzowanego dystrybutora japońskiej marki w Polsce, czyli firmy MINI ŻURAWIE Paweł Michalczewski.

Rodzaje mini żurawi

Podstawowym typem mini żurawia w katalogach japońskiego producenta Maeda jest żuraw dźwigowy. Są to maszyny najbardziej uniwersalne, które mimo niewielkich rozmiarów i wagi charakteryzują się wyjątkowo dużym udźwigiem. Mini żuraw CC423S-1 o wymiarach 4,020 mm (długość) x 1,740 mm (szerokość) x 2,495 mm (wysokość) pozwala unieść ładunek o wadze prawie 3 ton na wysokość 1,5 m, a lżejszy nawet na 9,46 m ponad podłoże (i opuszczać ładunki do 15,5 metra poniżej gruntu). Model CC1485S-1 zapewnia udźwig 6 t na wysokość ponad 2,6 m (max. 16,7 m).

Mini żurawie gąsiennicowe wyróżniają się doskonałą zwrotnością. Urządzenia tego rodzaju można z łatwością przemieszczać, na co wpływa nie tylko montaż na wspomnianych gąsienicach, ale też wyjątkowo kompaktowa budowa. Jednocześnie zapewniają doskonałą stabilność i bezpieczeństwo, a to dzięki dodatkowym wspornikom oraz zaawansowanym systemom ostrzegania przed przeciążeniem. Wszystko to sprawia, że mini żurawie gąsienicowe sprawdzają się wszędzie  tam, gdzie liczy się maksymalna precyzja pracy w ciasnych przestrzeniach. Żuraw MK10033CW-1 o wymiarach 2,865 mm (długość) x 750 mm (szerokość) x 1,955 mm (wysokość) zapewnia udźwig 0.995 t na wysokość 1,3 m, ale jego max. wysokość podnoszenia to 11,3 m. Jest to więc świetna propozycja np. do obsługi magazynów.

Ostatnim już typem mini żurawi są urządzenia pająkowe. Małe żurawie pająki zapewniają wysoki komfort pracy oraz bezpieczeństwo nawet w trudnych warunkach i miejscach o najbardziej ograniczonej dostępności. Maszyny tego rodzaju są nie tylko mobilne, ale też lekkie, co pozwala również na przemieszczanie ich za pomocą innych, większych dźwigów budowlanych w celu dostarczenia na miejsce pracy. Wspomniana nieduża waga sprawia, że żuraw-pająk może być umieszczony nie tylko na gruncie, ale również na istniejących stropach i dachach budynków.

Podziel się