Materiał Partnera Remont łazienki – o czym trzeba pamiętać?

Remont łazienki – o czym trzeba pamiętać?

Remontując łazienkę, powinieneś pomyśleć nie tylko o kolorze ścian czy rodzaju kafelek na podłodze. Przede wszystkim musisz pamiętać, że w pomieszczeniu tym istnieją pewne ograniczenia. Najczęściej są to: mała powierzchnia i konieczność podłączenia wszystkich niezbędnych urządzeń. Co możesz zrobić, by łazienka była zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna?

Przeniesienie instalacji wodnej i kanalizacyjnej

W Twoim mieszkaniu znajduje się łazienka, w której funkcjonalne rozmieszczenie  ceramiki jest niemalże niemożliwe? Wcale nie musisz iść na kompromisy! Możesz ustawić umywalkę, wannę lub brodzik tam, gdzie chcesz – będziesz musiał poświęcić na remont jedynie nieco więcej czasu. Na całe szczęście rury doprowadzające wodę, które mają zazwyczaj małą średnicę, możesz poprowadzić w dowolny sposób. Jedynym minusem takiego rozwiązania będzie wydłużony czas docieranie wody do baterii do baterii.  Co ważne – istnieje wiele sposobów ukrycia przewodów, m.in. w wylewce podłogowej, pod warstwą tynku czy też pod okładziną ceramiczną w ścianach. Pamiętaj jednak, by wziąć pod uwagę wydłużenie przewodów pod wypływem wysokich temperatur. Jeśli  będziesz musiał łączyć rury, użyj do tego solidnych obejm, które znajdziesz w ofercie firmy . Zaopatrzysz się tam również w elementy mocujące do montażu umywalki i WC oraz akcesoria do baterii. O ile przeniesienie instalacji wodnej nie jest zbyt trudne, problem może pojawić się przy podłączeniu kanalizacji. Należy pamiętać, że wszystkie rury łączące brodzik, umywalkę i sedes z pionem kanalizacyjnym nie powinny być za długie. Dlaczego? Bo trzeba zachować spadek, by woda i nieczystości swobodnie spływały w dół. Jeśli chcesz wyremontować  łazienkę i zmienić położenie w niej poszczególnych elementów, lepiej będzie, gdy poprosisz o pomoc fachowca.

Grzejnik w złym miejscu

Czasem plany remontowe nie pokrywają się z realnymi możliwościami. Przeszkodą, która może stanąć Ci na drodze do stworzenia ergonomicznej i funkcjonalnej łazienki, jest położenie grzejnika. Jeśli masz więcej czasu na remont, konicznie zastanów się nad przełożeniem kaloryfera. Gwarantujemy, że nie będzie to droga inwestycja – wymaga jedynie przełożenia (a czasem skrócenia lub wydłużenia) przewodów grzewczych w inne miejsce. Oczywiście nie obejdzie się bez kucia ścian i wylewki podłogowej, a na końcu wypełnianiu ubytków zaprawą. Efekt jednak zrekompensuje Ci pracę. Sprawa staje się niezwykle prosta, jeśli kaloryfer wymaga jedynie niewielkiego przesunięcia. Można wykorzystać do tego przyłącza elastyczne, które pozwalają na zyskanie kilku centymetrów.

Problematyczna pralka

W Twojej łazience musi znaleźć się miejsce także dla pralki? Wygospodarowanie dla niej przestrzeni może być sporym problemem, jeśli masz do dyspozycji małą pomieszczeń. Pomyśl więc o zabudowie urządzenia – chociażby o przykryciu go blatem, który będzie służył domownikom jako półka. Na rynku dostępnych jest też wiele wąskich modeli, dzięki czemu zdołasz „uratować” nieco więcej wolnej przestrzeni. Pamiętaj, że pralkę możesz podłączyć tam, gdzie znajduje się gniazdko elektryczne, przyłącze wody zimnej oraz odpływ. Zdarza się, że przyłącza i węże kupione w zestawie są za krótkie, by umieścić pralkę w wybranym miejscu. Wystarczy wówczas dokupić akcesoria, które będą idealnie pasowały.

Podziel się