Artykuł sponsorowany Recykling gruzu czyli drugie życie odpadów budowlanych

Recykling gruzu czyli drugie życie odpadów budowlanych

Największą grupę odpadów z rozbiórek i wyburzeń stanowi gruz budowlany. Odpady ceglane oraz betonowe nie muszą jednak zalegać na składowiskach. Coraz częściej gruz poddawany jest recyklingowi poprzez kruszenie i sortowanie, co umożliwia jego ponowne użycie w charakterze wartościowego materiału budowlanego, np. jako kruszywo drogowe bądź surowiec do produkcji betonu.

Skala produkcji odpadów budowlanych i cele recyklingu

W wyniku działalności budowlanej w Polsce każdego roku powstaje kilka milionów (!) ton odpadów. Sektor budownictwa jest z resztą głównym producentem odpadów w krajach Unii Europejskiej, zatem wyprzedza nawet przemysł wydobywczy. Odpady tego typu powstają zarówno w procesie wznoszenia budynków i prac remontowych, produkcji materiałów budowlanych, jak również podczas rozbiórek czy wyburzeń, stąd w literaturze funkcjonują pod wspólną nazwą CDW (construction and demolition waste). Zważywszy na skalę produkcji odpadów budowlanych szczególnie istotne zdaje się poszukiwanie sposobów na ich ponowne wykorzystanie. Celem recyklingu jest przy tym nie tylko ochrona środowiska, ale też optymalizacja wykorzystania dostępnych surowców. Stosunkowo łatwe metody recyklingu gruzu oraz niskie koszty pozyskania kruszyw tą drogą sprawiają, że odpady z wyburzeń są coraz częściej postrzegane jako wartościowy towar.

Recykling gruzu i wykorzystanie kruszywa z odzysku

Klienci, którzy korzystają z usług rozbiórkowych i wyburzeniowych naszej firmy, mogą od razu pozbyć się zbędnego gruzu, zlecając nam jego wywiezienie. Przyjmujemy też odpady budowlane od zewnętrznych instytucji oraz przedsiębiorstw remontowo-budowlanych, w tym gruz betonowy, żelbet, asfaltobeton z wyburzeń i remontów dróg – opowiada nas rozmówca z eM-Tech w Toruniu. W naszym zakładzie poddajemy gruz kruszeniu i frakcjonowaniu z użyciem profesjonalnych maszyn, w tym kruszarki szczękowej EXTEC-10 i przesiewacza Sandvik QA331. W efekcie otrzymujemy czyste kruszywo wysokiej jakości, gotowe do ponownego wykorzystania.

Kruszywo z recyklingu gruzu betonowego jest przede wszystkim tanim surowcem to tworzenia mieszanek betonowych, niezbędnych podczas wznoszenia nowych budynków i dróg. Przerobiony gruz w postaci żwiru gruboziarnistego sprawdza się jako materiał do robienia drenaży odsączających. Kruszywa betonowe i ceglane używane są jako podsypka pod nawierzchnie utwardzane, np. pod budowę dużych placów, parkingów, chodników itd., a także do wzmacniania gruntu i tworzenia nasypów.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas