Artykuł sponsorowany Na czym polega zagęszczanie terenu?

Na czym polega zagęszczanie terenu?

Zagęszczanie gruntu jest to działanie, którego celem jest zmniejszenie objętości porów gruntu, dzięki czemu podwyższona zostanie jego nośność, a zmniejszona jego odkształcalność i wrażliwość na wpływy atmosferyczne Istnieje kilka metod zagęszczania gruntu, a wybór odpowiedniego, zależy od rodzaju gruntu, jego wilgotności, frontu robót oraz możliwości sprzętowych, jakie inwestor posiada.

Kiedy trzeba wykonywać zagęszczanie gruntu?

Według prawa żadna instytucja nie wymaga od inwestora, aby przeprowadził badania geotechniczne, przed budową domu jednorodzinnego. Mimo wszystko jednak, badanie takie warto wykonać. Dzięki temu wiadome będzie, czy trzeba decydować się na zagęszczanie gruntu, jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Nieodpowiednia nośność gruntu może skutkować osiadaniem budynku, po zakończeniu budowy. Badania należy przeprowadzić za każdym razem, gdy nośność gruntu bądź wysoki poziom wód gruntowych budzi jakiekolwiek podejrzenia. Jeśli istnieje taka możliwość, badania najlepiej przeprowadzić jeszcze przed zakupem konkretnej działki. Zagęszczanie może się odbywać na różne sposoby. Może być to zagęszczanie kolumnami kamiennymi, zagęszczanie impulsywne, zagęszczanie kolumnami żwirowymi, kolumnami cementowo- gruntowymi, kolumnami betonowymi, palami i kolumnami CFA, konstrukcjami z gruntu zbrojonego, a także poprzez stabilizację powierzchniową. Pierwszy sposób polega na swobodnym zrzucie ubijaka o dużej masie, z określonej wysokości. W ten sposób wybija się w gruncie krater, który napełnia się kruszywem. Czynność ta jest powtarzana, aż do momentu uformowania kolejnego krateru. Opór zagłębiania może być związany z dojściem podstawy kolumny, do warstwy o większej sztywności.

Zagęszczanie gruntu impulsowe

Jest to technologia polegająca na przyłożeniu dużej energii do punktu na wzmacnianym obszarze, w krótkiej jednostce czasu. Energię przekazuje urządzenie zamontowane na podłożu podwoziu gąsienicowym, prosto na podłoże gruntowe. Energia ma formę impulsów, które przekazuje specjalistyczny stempel (jego średnica wynosi półtora metra). Tego typu prace przeprowadza między innymi firma Bandyszewski, z Pawłówka. Impulsy przekazywane w ziemię (wysyłane przez stempel), są generowane poprzez uderzenia młota, którego masa wynosi dziewięć ton. Zagęszczarka porusza się od punktu do punktu, na podstawie wcześniej ustalonego planu. Ilość energii, jaka będzie przekazana w danym punkcie, może być różna, a zależna jest od warunków oraz wymogów otrzymania wcześniej określonego stopnia zagęszczenia gruntu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas