Materiał Partnera Rębak do drewna mobilny czy stacjonarny - jaki wybrać?

Rębak do drewna mobilny czy stacjonarny - jaki wybrać?

Często, słysząc w reklamach profesjonalne nazwy maszyn do obróbki drewna, nie zastanawiamy się nad ich przydatnością do pracy w przydomowym ogródku. To błąd! Takim przykładem są rębaki do drewna, bez których wiele osób nie wyobraża sobie jesiennych porządków.

Co to jest rębak do drewna?

Najpopularniejszymi urządzeniami do produkcji zrębków są rębaki bębnowe i rębaki tarczowe, w których mechanizm tnący rozdrabnia drewno na zrębki, wykorzystując wirującą tarczę lub bęben z nożami. Cała maszyna napędzana jest za pomocą silnika spalinowego, silnika elektrycznego lub z WOM ciągnika. Niektórzy producenci, na przykład Teknamotor, wyposażają swoje rębaki do drewna w dodatkowe systemy zabezpieczające, tak aby użytkownik miał pewność, że praca rębakiem będzie przebiegała bezawaryjnie oraz co najważniejsze bezpiecznie.

Jaki rębak do drewna wybrać?

Na rynku znajdują się rębaki dedykowane przemysłowi, a także osobom prywatnym. Te pierwsze to przede wszystkim duże rębaki o możliwościach rozdrabniania powyżej 12 cm średnicy rozdrabnianych gałęzi, które mogą przerobić ogromne ilości odpadu drzewnego. Jest to szczególnie przydatne w sadownictwie, leśnictwie, parkach, w firmach porządkujących drogi i teren wokół nich czy też w tartakach. Firmy specjalizujące się w produkcji takich maszynach oferują też mniejsze rębaki, które z powodzeniem sprawdzą się w przydomowych ogrodach.

Inny podział rębaków to ten na urządzenia stacjonarnemobilne i ciągnikowe. Te pierwsze ustawia się w jednym miejscu. Są to zazwyczaj maszyny użytkowane w tartakach, gdzie rozdrabnia się odpad (zrzyny) z produkcji tarcicy. Zazwyczaj ustawione są one w linii produkcyjnej, gdzie odpad bezpośrednio systemem podajników transportowany jest wprost do rębaka. Zaletą ich jest to, że można je w pełni zautomatyzować.

Rębaki mobilne jak nazwa wskazuje, pozwala na szybkie przemieszczanie maszyny między miejscami zrębkowania. Konstrukcja rębaka osadzona jest na podwoziu jedno lub dwu osiowym, wyposażonym w hamulec najazdowy i postojowy, zaczep holowniczy oraz oświetlenie drogowe. Rębaki te żeby poruszać się z nimi po drogach publicznych muszą posiadać homologację, która pozwoli na rejestrację maszyny i dopuszczenie do ruchu drogowego. Rębaki ciągnikowe to rozdrabniacze napędzane poprzez wał sprzęgający WOM ciągnika rolniczego z WPM rębaka. Doskonale sprawdzają się przy pracy w terenie, gdzie jest utrudniony dojazd samochodem jak i również są o wiele tańszą alternatywą dla rębaków mobilnych z napędem z silnika spalinowego. Rębaki te świetnie sprawdzają się przy w branży leśnej gdzie wymaga sie od tych maszyn dużych możliwości przerobowych. Rębaki te można doposażyć w hydrauliczny dźwig (żuraw) usprawniający załadunek pni drzew i rozłożystych gałęzi.

Opracowanie:

Teknamotor sp.z o.o. Rębaki, rozdrabniacze, frezarki

Ostrowiec Świętokrzyski , Świętokrzyska 2a

Podziel się