Artykuł sponsorowany Co powinieneś wiedzieć o piłach do drewna?

Co powinieneś wiedzieć o piłach do drewna?

Znana była już w czasach antycznej Grecji. Piła do drewna to podstawowe narzędzie każdego stolarza. Zakres jej zastosowania jest bardzo szeroki, a to ze względu różne kształty ostrza. Wytrzymałe i praktyczne świetnie sprawdzają się w czasie remontu czy prac ogrodowych? Czy znasz jej główne rodzaje? Czym się różnią? Czym się kierować przy zakupie?

Jak wybrać odpowiednią piłę?

Piła do drewna nie jest skomplikowaną konstrukcją. Składa się z dwóch elementów – uchwytu i ostrza zwanego brzeszczotem. Dla osób, które nie są zaznajomieni z tematem, wszystkie piły mogą wyglądać podobnie. Tak jednak nie jest. Poszczególne rodzaje piły różnią się między sobą kształtem i układem ostrzy. Przed zakupem narzędzia musimy wiedzieć, jakie materiały będą nim cięte i z jaką częstotliwością będziemy je używali. Wybór pił na rynku jest tak szeroki, że początkującego majsterkowicza może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego warto poprosić o radę specjalistów, chociażby z firmy OL-MAR.

Piły do drewna – 3 najważniejsze rodzaje

Największą popularnością wśród pił do drewna cieszy się płatnica, która znajduje również zastosowanie w pracach z metalem. Ma więc ona dosyć uniwersalny charakter. Dzięki swej sztywności i szerokim ostrzom łatwo tnie elementy o dużej średnicy. Długi brzeszczot sprawia, że możemy wykonywać obszerne ruchy, przez co szybciej uporamy się z materiałem. Uchwyty w płatnicach są specjalnie chronione i zainstalowane w poprzek linii cięcia.

Kolejny powszechnie znany typ piły do drewna to grzbietnica. W przeciwieństwie do płatnicy stosuje się ją do wykonywania cięć wzdłuż. Odznacza się dużą precyzją, więc jest szczególnie przydatna do wycinania niewielkich elementów. Bez trudu jednak radzi się sobie z większymi materiałami i to bez konieczności ostrzenia. Często wykorzystuje się ją do cięcia według ustalonego kąta. Stabilne ruchy tego typu piły są możliwe dzięki dodatkowemu wzmocnieniu brzeszczota. Górną krawędź wyposaża się w nim mosiężnym bądź stalowym paskiem.

Piłą o wąskim i spiczastym brzeszczocie jest otwornica. Jak już sama nazwa sugeruje, służy przede wszystkim do wycinania otworów, chociażby w kuchennych blatach. Wykorzystuje się ją w trudno dostępnych miejscach i wszędzie tam, gdzie konieczne jest cięcie krzywoliniowe, a brakuje nam wyrzynarki. Swoją właściwość zawdzięcza stożkowemu profilowi hartowanych zębów, które to nie są rozgięte. Ciężko bez niej wyobrazić sobie prace wykończeniowe. Kupując taką piłę, należy zwrócić uwagę na to, czy brzeszczot jest wystarczająco sztywny. Tańsze modele posiadają miękkie ostrze, które niezwykle łatwo się wyginają. Nie jest to pożądana cecha przy pracach remontowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas