Materiał Partnera Przeglądy kominiarskie – istotny element naszego bezpieczeństwa

Przeglądy kominiarskie – istotny element naszego bezpieczeństwa

Polskie prawo wymaga, aby przewody kominowe oraz spalinowe, które są użytkowane były regularnie poddawane kontrolom i czyszczeniu. Wynika to z przepisów przeciwpożarowych. Okazuje się jednak, że w naszym kraju świadomość istnienia takiego obowiązku znajduje się na bardzo niskim poziomie, a wiele osób, szczególnie tych mieszkających w domach jednorodzinnych, wykonuje niezbędne kontrole bardzo rzadko, a niekiedy nawet całkowicie się je pomija.

W taki sposób sami sobie szkodzimy, stwarzamy zagrożenie dla siebie i swoich bliskich, gdyż w skrajnych przypadkach możemy doprowadzić do pożaru lub podtrucia mieszkańców nieruchomości. Z pewnością warto więc zdecydować się na usługi kominiarskie i dbać o odpowiedni stan naszych kominów.

Kontrole kominiarskie raz do roku i usuwanie zanieczyszczeń

Zgodnie z obowiązującymi wymogami polskiego prawa zarządcy budynków i właściciele domów jednorodzinnych mają obowiązek przynajmniej raz do roku przeprowadzić przeglądy przewodów kominowych. Zweryfikowany powinien zostać stan techniczny zarówno w samych kominach, jak i w instalacji gazowej. Przeglądy roczne kominowe przeprowadzają doświadczeni kominiarze. Sprawdzeniu muszą być poddawana zarówno kominy w blokach, jak i kominy w domach.

Przeprowadzenie kontroli kominów warto zlecić profesjonalnej i doświadczonej firmie kominiarskiej Dariusza Miłek. Specjaliści dokonają pełnej weryfikacji wszystkich elementów komina i przewodów kominowych, sprawdzając, czy każdy z nich działa prawidłowo i czy palenie w kotle grzewczym nie będzie powodowało żadnego zagrożenia dla domowników.

Czyszczenie kominów

Czyszczenie przewodów kominowych to również niezwykle ważny element w trakcie corocznych kontroli. Jeśli zależy nam na tym, aby proces spalania odbywał się bez najmniejszych zakłóceń, powinniśmy zadbać by komin był odpowiednio wyczyszczony i całkowicie drożny. Dokładna częstotliwość czyszczenia przewodów kominowych, uzależniona jest od rodzaju paliwa, jakim zasilany jest nasz piec. Przykładowo w przypadku paliwa stałego – węgiel, drewno – zachodzi konieczność dokładnego czyszczenia nawet cztery razy do roku. W tej materii zdecydowanie mniej wymagające są kotły na gaz lub paliwo płynne, gdyż wystarczające jest ich czyszczenie raz do roku.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przynajmniej raz w roku czyszczone powinny być również przewody wentylacyjne, gdyż zapewni nam to swobodny przepływ powietrza.

Brak przeglądu i czyszczenia – czym to grozi

W sytuacji gdy zaniedbamy regularne przeglądy kominiarskie i czyszczenie przewodów kominowych, musimy liczyć się z pojawieniem się zagrożenia dla budynku i jego mieszkańców. Komin, który jest nieoczyszczony, wypełniony smołą oraz łatwopalną sadzą, może w krótkim czasie zapalić się i doprowadzić do zadymienia całego obszaru mieszkalnego, a nawet do pożaru w jego obrębie. Z tego prostego powodu, jeśli dostrzeżemy, że działanie przewodów kominowych w naszym domu nie jest idealne, powoli dochodzi do ich zapychania się, warto wezwać kominiarza, który przeprowadzi przegląd i dokładnie je oczyści.

Opracowanie:

Zakład Usług Kominiarskich Miłek Dariusz

Mogilno , Powstańców Wielkopolskich 35B lok. 31

  • tel. 601 872 157

Podziel się