Materiał Partnera
Projekt domu jednorodzinnego – gotowy czy indywidualny?

Projekt domu jednorodzinnego – gotowy czy indywidualny?

Pragnienie własnego domu nie musi pozostać w sferze marzeń. Niektórym udaje się je spełnić – wówczas konieczny jest projekt budynku. Gotowy projekt składa się do urzędu, którym jest starostwo powiatowe. Razem z tym projektem składamy również wniosek o wydanie pozwolenia na przeprowadzenie planowanej budowy. Lepiej jest wybrać gotowy projekt, czy przygotować indywidualny plan swojego przyszłego gniazdka?

Co zawiera projekt domu jednorodzinnego?

Zacznijmy od tego, co składa się na projekt domu jednorodzinnego. Są to cztery egzemplarze, a każdy z nich zawiera trzy części:

  • Część architektoniczną, prezentującą rzuty parteru i pozostałych kondygnacji, rzut więźby dachowej, aksonometrię więźby dachowej, rzut dachu, przekroje wszystkich elementów budynku, elewacje oraz zestawienia stolarki okiennej i drzwiowej, czyli wykaz drzwi oraz okien,
  • Część konstrukcyjną z obliczeniami statyczno-wytrzymałościowymi, jak również rzutami fundamentów i płyt stropowych w odpowiedniej skali. Ponadto, w tej części znajdują się rysunki detali konstrukcyjnych,
  • Część instalacyjną, prezentującą rozmieszczenie elementów wszystkich instalacji, czyli instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej.

 Gotowy projekt domu jednorodzinnego

Kiedy już wiemy, z jakich elementów składa się projekt domu jednorodzinnego, zastanówmy się, czy warto jest wybrać gotowy koncept? Wbrew przekonaniom wcale nie musi okazać się gorszy, niż indywidualny. Warunkiem jest posiadanie sprecyzowanych oczekiwań. Jeżeli wiemy, czego oczekujemy, możemy skorzystać z gotowych projektów dostępnych w katalogach. Sprawdźmy, czy dom pasuje nam pod kątem funkcjonalnym i estetycznym, a w razie potrzeby – wprowadźmy drobne zmiany. Pamiętajmy, że nie zawsze jest to możliwe, konieczna jest bowiem zgoda autora projektu.

Decydując się na gotowy projekt, oszczędzimy dużo czasu. Takie projekty są również tańsze. Nie każdy jednak od początku wie, na czym mu zależy. Wówczas przyda się pomoc biura architektonicznego.

 Indywidualny projekt domu jednorodzinnego

Biuro architektoniczne przygotuje dla nas indywidualny projekt. Ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, żeby podpowiedzieć nam interesujące pomysły oraz funkcjonalne rozwiązania. Dlatego, nawet jeżeli na początku mamy pustkę w głowie co do naszego wymarzonego domu, w końcu projektanci pomogą nam wyklarować wizję idealnego miejsca, w którym będziemy żyćkomentuje nasz rozmówca z Biura Architektonicznego AR. Spełnią przy tym wszystkie nasze wymagania, nie będziemy musieli iść na żadne kompromisy. Wykorzystają atuty działki i w odpowiedni sposób posadowią budynek.

Indywidualny projekt domu jednorodzinnego pozwoli wybudować coś jedynego w swoim rodzaju, oczywiście po uzgodnieniu z klientem kosztów, jakie na ten dom chce ponieść. Aby tak było, musimy pamiętać o wyborze sprawdzonego biura architektonicznego. Takie biuro nie zawiedzie naszych oczekiwań, a jednocześnie nie pozostawi nas z pustym portfelem.

Podziel się