Artykuł sponsorowany Proekologiczne budownictwo – domy z gliny i słomy

Proekologiczne budownictwo – domy z gliny i słomy

W ostatnich latach rozwinęło się w Polsce znacznie budownictwo energooszczędne oraz proekologiczne, nawet w standardach NF40 i NF15, ze zużyciem energetycznym rocznym, nieprzekraczającym 40 kWh/m2. Takie własności można uzyskać dzięki technologiom betonowym prefabrykacyjnym, dzięki metodom stawiania domów z bali i drewna, a nawet z gliny i słomy. Ostatni przykład przestaje być bowiem w Polsce już tylko ciekawostką – coraz większa liczba inwestorów, jest zainteresowana domami z tychże materiałów.

Technologia budowania domów z gliny i słomy

Technologia budowania domów z gliny i słomy, opiera się o zastosowanie specjalnie wyselekcjonowanych materiałów, z których formowane są specjalne bloczki. Niekiedy konstrukcja budynku posiada specjalne żelbetonowe lub też stalowe szkielety, które wypełniane są tzw. lekką gliną z wieloma uszlachetniaczami oraz wypełniaczami. Warto przy tym podkreślić, że zarówno jakość domu w tejże technologii, jak i jego wygląd, nie przypominają pradawnych lepianek. Budynki z gliny i słomy to bowiem proekologiczne, energooszczędne, oraz niesamowicie trwałe obiekty, które w Polsce są dopiero popularyzowane, a w innych państwach, są już stawiane masowo. Spotkać je można w gorącej Australii, w umiarkowanym klimacie Niemiec i USA, czy w zimnej Szwecji oraz Kanadzie.

Jedną z niewielu rodzimych firm, gwarantujących projektowanie, oraz budowanie domów z gliny i słomy, jest przedsiębiorstwo GRAB Domy Drewniane, które stawia na niecodzienne rozwiązania, będące szczytem najwyższych budowlanych standardów.

Zalety domów z gliny i słomy

Zalet domów z gliny i słomy jest wiele. Jeśli chodzi o wzgląd konstrukcyjny należy wiedzieć, że technologia ta pozwala zarówno na tworzenie obiektów w standardowych dla Polski bryłach, jak i tych niesamowicie awangardowych. Wykorzystanie tychże materiałów pozwala tworzyć architektom ściany zaokrąglone, wielokrotnie łamane, czy nawet pofalowane. Wielokrotnie powstają z nich zatem obiekty mieszkalne w modernistycznym i nowoczesnym wydaniu, jak i też budynki w wersji staropolskiej – mowa o karczmach, domach góralskich, oraz nadmorskich. Do znacznej zalety konstrukcyjnej, należy zaliczyć również to, że technologia gliny i słomy, nie wyklucza zastosowania popularnych metod aranżacji wnętrz od tynków maszynowych rozpoczynając, na sufitach podwieszanych i napinanych kończąc.

Korzyści budowy domów z gliny i słomy, związane są także z energooszczędnością. Mowa o błyskawicznym procesie inwestycyjnym, niskich kosztach materiałów budowlanych, a także o ważnej proekologiczności i wykorzystywaniu surowców przyjaznych dla środowiska. Wielokrotnie domy z gliny i słomy, gwarantują w swoich wnętrzach przyjazny mikroklimat i łatwe utrzymanie ciepła. To dzięki tym właściwościom, obiekty wykonywane w tej technologii, często zalicza się do wysokiego standardu energooszczędności NF40! 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas