Artykuł sponsorowany Rodzaje szlifierek do drewna

Rodzaje szlifierek do drewna

Jeśli myślimy o wyposażeniu warsztatu w szlifierki do drewna, warto przyjrzeć się poszczególnym rodzajom tych maszyn. Na rynku powszechnie znane są szlifierki mimośrodowe, oscylacyjne, taśmowe lub szlifierki typu "delta". Wybór odpowiedniego narzędzia zależy od rodzaju pracy, jaką zamierzamy nią wykonywać oraz od specyfiki przedmiotów, które będą obrabiane. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość i kształt, ale też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy szlifować trudno dostępne miejsca i narożniki. Ważny jest też rodzaj powłoki. Omówimy najbardziej popularne rodzaje szlifierek, co przybliży ich specyfikę. Przyjrzymy się  szlifierkom bębnowym i przelotowym, które chętnie wybierają fachowcy.

Szlifierki w przydomowym warsztacie

Szlifierki mimośrodowe określane są przez fachowców jako narzędzia uniwersalne, które pozwalają nam na szlifowanie powierzchni wypukłych i wklęsłych, a dzięki zamontowaniu specjalnej tarczy polerskiej, daje nam możliwość polerować drewno na całkiem gładko. Szlifierką mimośrodową możemy obrabiać i poddawać renowacji stare meble, zdzierać z drewna powłoki malarskie, które zamierzamy zastąpić innymi. Szlifierki tego rodzaju wykonują zarówno ruch obrotowy, jak i oscylacyjny jednocześnie. Mają okrągły kształt stopy, więc nie obrabiamy nimi narożników. Inaczej jest ze szlifierkami oscylacyjnymi, których stopa ma kształt prostokąta lub kwadratu. Pozwalają więc na wykończenie narożników stołowych blatów, komód, czy innych elementów. Oba rodzaje szlifierek łączy cecha wspólna: im większa powierzchnia robocza, tym większa wydajność pracy. Zwykle powierzchnia robocza szlifierek mimośrodowych jest mniejsza od oscylacyjnych, jednak ma to swoje plusy. Narzędzie z mniejszą stopą ułatwia nam pracę w trudno dostępnych miejscach, do których nie dotarlibyśmy większym urządzeniem - mówi nam przedstawiciel firmy P.P.U.H. Dariusz Prochera z Ziębic.

Szlifierki do profesjonalnych warsztatów i zakładów

Jeżeli planujemy pracować z elementami, których powierzchnia będzie się wyróżniała dużymi rozmiarami, najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po szlifierkę taśmową. Maszyny tego typu są przeznaczone do obróbki drewna litego, lakierowanych płyt, a także płyt pokrytych okleiną. Szlifierki taśmowe można określić jako najbardziej wydajne, dlatego nie często zdarza się, że wyposażamy w nie nasz przydomowy warsztat, w którym majsterkujemy od czasu do czasu dla przyjemności. Po szlifierki taśmowe sięgają fachowcy, którzy zajmują się obróbką drewna w swoich zakładach na co dzień. Tu warto zwrócić uwagę na nowoczesne szlifierki bębnowe. Mają prostą budowę, przy czym bardzo wysoką funkcjonalność. Można nimi szlifować powierzchnie płaskie, wypukłe, o złożonych kształtach, krzywoliniowe. Maszyny posiadają kilka prędkości obrotowych wrzecion albo płynną regulację obrotów. Na ich wrzeciona możemy zamontować różne bębny, na przykład szlifierskie szczotkowe, czy pneumatyczne bębny szlifierskie. Kolejny rodzaj szlifierki, która przyciąga uwagę małych i dużych przedsiębiorców, to szlifierka przelotowa. Możemy znaleźć tego typu maszynę w dwóch konfiguracjach głowic, przy czym jednocześnie na każdym wrzecionie możemy zamontować inne narzędzie szlifiersko-polerskie. Głowice oraz dyski szlifierki mogą przyjmować różne położenie w stosunku do transportera, od pionowego, przez kątowe, do poziomego. Na rynku możemy znaleźć nawet czterostronne szlifierki, które są już bardzo zaawansowanymi maszynami. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas