Materiał Partnera Prawidłowo instalacja elektryczna to komfort życia domowników.

Prawidłowo instalacja elektryczna to komfort życia domowników.

W trakcie budowy lub remontu pomieszczeń użytkowych zawsze pojawia się temat instalacji elektrycznej. Trzeba się nią zająć przed ostatecznym wykończeniem pomieszczeń, gdyż naprawianie błędów instalatorskich jest mocno problematyczne. Dlatego, żeby do tego nie dopuścić przed przeprowadzeniem remontu warto skorzystać z konsultacji wprawnej ekipy monterskiej. Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu instalacji elektrycznej?

Wykonanie instalacji elektrycznej możemy podzielić na trzy główne etapy inwestorskie. Są to:

  • Wybór ekipy i prace konsultacyjne
  • Wykonanie instalacji w formie bezprądowej
  • Prace przyłączeniowe i uruchomienie elektryki.

Podstawową sprawą jest wybór ekipy monterskiej

Powinni to być fachowcy instalatorzy legitymujący się sporym doświadczeniem oraz solidnymi podstawami teoretycznymi z zakresu elektryki. Chodzi tu zarówno o umiejętność odczytu projektu, jak i o zestawienie go z rzeczywistymi oczekiwaniami klienta. Profesjonaliści w swojej branży, jak np. świadcząca kompleksowe usługi elektryczne i ogólnobudowlane, firma Elektro-Tech Usługi Elektryczne (należąca do Marcina Chmiela), chętnie udzielają porad, propozycji rozwiązań, nie oczekując, że to klient sam wskaże technikom, co ma być zmienione. Czasem drobne zmiany w lokalizacji przełączników, gniazdek mogą być na wagę złota, a ich wprowadzenie w życie nie musi się wcale wiązać ze zwiększeniem założonych nakładów montaż instalacji elektrycznej.

Wykonanie instalacji w formie bezprądowej

Ułożenie instalacji wymaga doświadczenia i solidności. O prawidłowym rozłożeniu okablowania mówimy gdy:

  • Kable ściśle przylegają do ściany lub bruzdy kablowej
  • Ułożone są bez ostrych załamań oraz bez uszkodzeń mechanicznych
  • Kable prowadzone są po linii prostej
  • Puszki łączeniowe, wyłącznikowe i na gniazda osadzone są na właściwej wysokości
  • Gniazdka i przełączniki są w pełni funkcjonalne (rozmieszczone we właściwych miejscach).

Prowadząc prace remontowe z zakresu usług elektrycznych, trzeba pamiętać, by puszki były jedynie umieszczone w otworze w ścianie (z luzem), co da pole manewru tynkarzowi, który dobierze właściwy względem tynku poziom usadowienia puszek.

Tylko doświadczenie ekipy monterskiej da nam pewność poprawnego ułożenia instalacji. Fachowcy w swej dziedzinie, na podstawie informacji o sposobie wykorzystywania danego pomieszczenia, dobiorą ilość kabli oraz miejsca ich wyprowadzeń do założeń elektrycznych. Pamiętajmy, po zamknięciu gniazd, wkroczeniu ekipy wykończeniowej nie będzie miejsca na żadne, nawet drobne zmiany w instalacji.

Prace przyłączeniowe i uruchomienie elektryki

Uruchomienie instalacji elektrycznej to końcowy etap prac monterskich. Dopiero ułożona glazura, czy wymalowana farba daje nam przepustkę do zakończenia prac montażu instalacji elektrycznej. Zadaniem ekipy jest odpowiednie skrosowanie kabli w puszkach oraz odpowiednie połączenie świateł i zasilań. Następnie dokonuje się łączeń w rozdzielni elektrycznej z odpowiednim doborem zabezpieczeń i próbnie uruchamia się odbiory prądu.

Jak widać poprawne ułożenie instalacji elektrycznej, wymaga doświadczenia i pewności działania. Prądu elektrycznego nie widać, z zachodzące zjawiska muszą być znane w teorii dla instalatorów.

Opracowanie:

Usługi Remontowo-Budowlane Marcin Chmiel

Gorajec-Zagroble 124

Podziel się