Artykuł sponsorowany Jakie przewody instalacyjne wybrać w oprzewodowaniu wewnętrznym?

Jakie przewody instalacyjne wybrać w oprzewodowaniu wewnętrznym?

Elektrycy uważają, że odpowiednie przewody elektryczne są niezwykle ważne. Wpływają nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale też na wysokość rachunków za prąd. Oprzewodowaniem nazywamy sieć przewodów łączących różne akcesoria do dystrybucji elektrycznej z płyty licznika dostawcy do urządzeń, zużywających energię, takich jak telewizor, lodówka, wentylator, lampa.

Jakie są podstawowe zalety przewodów instalacyjnych?

Przede wszystkim możemy je bez problemu zamontować zarówno nad, jak i pod tynkiem. Ponadto są odporne na wilgoć. Firma Usługowo - Handlowa "ELIK" Jolanta Ellas wskazuje, że wybór przewodów jest naprawdę ogromny. Różnią się budową, stopniem ochrony i użytym materiałem. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach.

Odpowiedni materiał

Jeszcze nie tak dawno aluminiowe przewody instalacyjne przeważały w domowych instalacjach. Były tanie i lekkie. Niestety na tym ich zalety już się kończą.  Aluminium przewodzi prąd gorzej niż miedź. Dlatego przewody muszą mieć wyraźnie większy przekrój. Pamiętajmy też, że aluminiowe przewody nie są zbyt wytrzymałe. Aluminium nie jest elastyczne i odporne na rozciąganie i różnice temperatur. W wyniku intensywnej pracy żyly w kablu mogą się poluzować. Przewód zacznie się przegrzewać.  Takie przewody sprawdzą się jedynie w przypadku urządzeń o małej energochłonności.

Ciekawą alternatywą są przewody miedziane. Wyróżniają się dużą wytrzymałością. Doskonale przewodzą prąd. Takie przewody są coraz częściej wybierane do instalacji w domach i obiektach przemysłowych. Charakteryzują się stosunkowo dużą elastycznością. Dlatego nie deformują się nawet przy intensywnej pracy. Można je łatwo zmienić i naprawić. Gwarantują też większe bezpieczeństwo niż przewody aluminiowe.

Jaki przewód instalacyjny powinniśmy wybrać?

Wybierając przewód, zwróćmy również uwagę na jego zastosowanie. Przewód instalacyjny fazowy (L) można spokojnie wykorzystać do pracy z napięciem fazowym. Jest często wykorzystywany w sieciach trójfazowych. Brązowy przewód oznaczony jest symbolem L1, czarny-L2, a szary-L3. Z kolei przewód instalacyjny ochronny (PE) skutecznie chroni przed porażeniem. Przyjmuje dwie formy: wyrównawczą i uziemiającą. Przewód instalacyjny neutralny (N) używany jest do przesyłu energii dla odbiorników o jednej fazie. Przewód instalacyjny ochronno-neutralny (PEN) łączy cechy przewodu ochronnego i neutralnego. Przewód instalacyjny odgromowy zabezpiecza instalację elektryczną przed efektami wyładowań atmosferycznych. Wybierając przewód, zwróćmy również uwagę na ilość żył w kablu, jego izolację i osłonę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas