Materiał Partnera Popularne błędy przy układaniu kostki brukowej

Popularne błędy przy układaniu kostki brukowej

Niezwykłą popularność, kostka brukowa zawdzięcza swoim niewątpliwym zaletom. Estetyka nawierzchni brukowej, jej praktyczne walory oraz łatwość jej układania to jej najważniejsze cechy. Zwłaszcza ta ostania zaleta zachęca wiele osób do samodzielnego układania nawierzchni brukowej, tym bardziej że nie jest to zadanie wyjątkowo skomplikowane. Warto jednak zapoznać się z częstymi błędami, jakie popełniają osoby niedoświadczone. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę!

Jak przygotować się do układania nawierzchni brukowej?

Samodzielne układanie kostki brukowej wymaga podstawowej wiedzy technicznej i dostępu do odpowiednich narzędzi. Przy pewnych zdolnościach wykonującego może sprawdzić się przy układaniu niewielkich powierzchni. Przy większych realizacjach, zwłaszcza tam, gdzie konieczne jest zastosowanie maszyn budowlanych, takich jak koparki, równiarki czy też zagęszczarki wibracyjne, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonych firm.

„Pierwszym etapem – doradzają specjaliści z hurtowni brukarskiej Ditrich z Pabianic – powinno być opracowanie projektu nawierzchni. Pozwoli to nie tylko na wizualizację pomysłu, ale także na obliczenie potrzebnego materiału, zarówno samej kostki, jak i materiałów pomocniczych, piasku, cementu itp. Następnie można wybrać odpowiedni rodzaj kostki, której kształt i faktura będą dopasowane do poziomu intensywności eksploatacji i estetyki otoczenia. Najlepsi producenci oferuję bardzo bogaty asortyment kostki brukowej, w wielu kształtach, formatach i kolorach”.

Na co zwrócić szczególną uwagę i jakie są najpoważniejsze błędy?

·      Brak odstępów pomiędzy kostkami może spowodować deformację nawierzchni pod wpływem zmian temperatur lub nacisków obciążeniowych. Układanie kostki na styk, bez zachowania minimalnych odstępów może powodować uszkodzenia krawędzi i odłupywanie się warstwy licowej.

·      Niewłaściwie wymierzony poziom nawierzchni może powodować wsypywanie się ziemi z trawników i rabat na jej powierzchnię (jeśli kostka będzie za nisko) lub utrudniać koszenie trawy (jeśli zostanie za wysoko ułożona). Ważne jest więc optymalne ustalenie poziomu kostki, tak by znajdował się on nieco ponad poziomem rabat kwiatowych.

·      Niewłaściwie dobrana grubość kostki może powodować jej szybkie uszkodzenie i pękanie. O ile wielkość kostki brukowej zależy jedynie od gustu i upodobań, o tyle grubość musi być ściśle dopasowana do obciążeń nawierzchni. Cienka kostka nie nadaje się na podjazdy. Kostkę o grubości 4 cm stosować można na piesze ciągi komunikacyjne, a nawierzchnie pod samochody osobowe należy układać z kostki o grubości 6cm, a samochody ciężarowe 8cm lub 10 cm.

·      Niewłaściwe wykonanie podbudowy to poważny i częsty błąd podczas układania nawierzchni brukowej. Słabe zagęszczenie terenu, niewystarczająca podsypka czy źle dobrana grubości podbudowy będą skutkowały deformacją i zapadaniem się nawierzchni, zwłaszcza w miejscach narażonych na większe obciążenia. Parametry podbudowy powinny być uzależnione od przeznaczenia nawierzchni.

·      Warto też zwrócić uwagę na odprowadzanie wody opadowej. Podjazdy i ścieżki z kostki brukowej muszą być wyprofilowane w taki sposób, by woda opadowa nie zalegała na ich powierzchni. Należy zwracać uwagę na kierunek spadku i dopilnować by woda zawsze spływała na zewnątrz budynku.

Błędy przy układaniu kostki brukowej mogą popsuć efekt wizualny otoczenia domu. Ewentualne próby ich naprawy mogą być czasochłonne i kosztowne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług profesjonalnych firm brukarskich.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas