Materiał Partnera Pomysły na balustradę schodów wewnętrznych - 5 najciekawszych propozycji

Pomysły na balustradę schodów wewnętrznych - 5 najciekawszych propozycji

Przy każdych schodach wewnętrznych powinny znajdować się balustrady. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie wchodzącej i schodzącej. Ważne, aby były odpowiednio dopasowane do wnętrza pod względem stylu. Mogą być naprawdę udaną dekoracją Twojego domu. Zdecydowaliśmy się więc wybrać pięć najciekawszych rodzajów balustrad, które spełnią postawione przed nimi wymogi. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Jakie są rodzaje balustrad?

  • balustrady sznurkowe
  • balustrady linowe
  • balustrady szklane
  • balustrady wykonane z tworzywa sztucznego
  • balustrady drewniane

 

A teraz poznaj szczegóły każdego z rodzajów!

Balustrady sznurkowe

Proste rozwiązanie, które wprowadzi nieco marynistycznego stylu do pomieszczenia. Nie jest to wybór idealny, kiedy w domu są dzieci jednak w ostatnim czasie bardzo modny. Balustrady sznurkowe to po prostu drewniane kolumny i rozpięty pomiędzy nimi sznur - niezwykle prosta konstrukcja. Pamiętaj o odpowiednim doborze sznura, powinien być wykonany z polipropylenu lub poliestru.

 

Balustrady linowe

Są one jednym z nowocześniejszych rozwiązań. Będą świetnym wyborem w przypadku wnętrz wykończonych w skandynawskim i rustykalnym stylu. Balustrady linowe mogą sięgać aż do sufitu, czy też do poręczy. Wykonane są najczęściej z metalu, ale także innych materiałów. Są stosunkowo niedrogie w porównaniu do reszty opisywanych wersji.

 

Balustrady szklane 

 Balustrady szklane idealnie sprawdzą się przy schodach betonowych, jak i drewnianych. Główne zastosowanie znajdują w galeriach handlowych, a także w przestrzeniach, które są przeznaczone do użytku publicznego. Mogą także skutecznie optycznie powiększyć pomieszczenie, w którym się znajdą. Masz do dyspozycji balustrady szklane całe lub te dzielone słupkami. Do produkcji tego rodzaju balustrad używa się najczęściej szkła hartowanego. Dodatkowo wzmacniane charakteryzuje się wysoką trwałością na uszkodzenia mechaniczne. Część osób decydujących się na szkło wybiera również to laminowane, sklejone folią poliwinylobutylową.Wszystko zależy od Ciebie i Twoich preferencji! 

Balustrady z tworzywa sztucznego

Poliwęglan lub PCV to tworzywa, które coraz chętniej stosowane są przy produkcji balustrad. Ich największą zaletą jest możliwość tworzenia niezwykłych kształtów i form, które nie powstałyby w przypadku pozostałych rozwiązań. Balustrady z tworzywa sztucznego sprawdzą się w aranżacji nowoczesnej, ale również tej nieco bardziej klasycznej. Skutecznie oddzielą pokój czy salon od klatki schodowej.

Balustrady drewniane

Ten rodzaj balustrad idealnie sprawdzi się w połączeniu z drewnianymi schodami. Drewno nigdy nie wyjdzie z mody, jest to klasyka, która spodoba się większości. Z drewna można wykonać balustrady drewniane bardziej, czy też mniej ozdobne - w zależności od preferencji. Surowemu wnętrzu nadadzą trochę klimatu, zaś we wnętrzu ekskluzywnym będą piękną ozdobą.

Wybór należy do Ciebie

Spory wybór to sporo możliwości. Jeden rodzaj balustrad z pewnością będzie miał przewagę nad innymi więc wybór nie powinien być problematyczny. Wszystko zależy od wykończenia domu, stylu pomieszczeń i klatki schodowej, a także Twoich upodobań. Możesz jednak mieć pewność, że każda balustrada wykonana przez renomowaną firmę, na przykład Schody Dawid spełni Twoje potrzeby i wymagania przez wiele lat eksploatacji.Podziel się