Materiał Partnera Najlepsze drewno na schody w domu

Najlepsze drewno na schody w domu

Pomimo wielu rozwiązań dostępnych na rynku drewniane schody w dalszym ciągu cieszą się niesłabnącą popularnością. Bogactwo form i gatunków drewna pozwala producentom tworzyć nieszablonowe kompozycje. Poniższy artykuł to swoisty poradnik, który podpowie Wam jakie gatunki drewna sprawdzą się w przypadku schodów w domu. Doradzamy także, jakiego surowca lepiej się wystrzegać.

Idealne na schody drewniane

Dąb jest chyba najczęściej wybieranym gatunkiem drewna, z którego wykonuje się schody. Wykazuje się on wysoką twardością i wytrzymałością. Dąb jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. W przypadku schodów ma to ogromne znaczenie. Ponadto gatunek ten zachowuje piękny wygląd przez długie lata. Jego podstawową wadą jest niestety wysoka cena. Istnieje możliwość wyboru z szerokiej palety wybarwień drewna. To daje ogromne możliwości aranżacji.

Równie dobrym jakościowo gatunkiem jest z pewnością buk. Posiada on dosyć twarde drewno. Jego naturalna barwa jest jaśniejsza niż w przypadku dębu. Buk jest dosyć łatwy w obróbce. Niestety podczas intensywnego użytkowania może się ścierać. Regularne zabezpieczanie jego powierzchni pozwala zminimalizować te objawy.

Bardzo popularnym gatunkiem, z którego wykonuje się schody drewniane jest jesion. „Jesion jest twardym gatunkiem drewna. Należy jednak wybierać przede wszystkim surowiec o ciemniejszej barwie. W przypadku jasnych schodów niezbędne jest okresowe zabezpieczanie ich powierzchni odpowiednimi preparatami.” – doradza specjalista z firmy Treka, która jest znanym producentem schodów drewnianych.

Czereśnia charakteryzuje się przyjemną, czerwonawą barwą. Jest dosyć twardym i wytrzymałym gatunkiem. Montaż schodów wykonanych z drewna czereśni nadaje wnętrzu nieco egzotycznego charakteru.

Do produkcji schodów bardzo często stosowane są także gatunki egzotyczne jak mahoń, orzech amerykański czy cedr brazylijski. Odznaczają się one wysoką wytrzymałością oraz bardzo efektownym wyglądem. Niestety schody wykonane z egzotycznego drewna mogą być kilkukrotnie droższe od surowca z Europy.

Tych gatunków warto unikać

Sosna, klon i brzoza, których z pewnością nie można polecić w kontekście budowy schodów do domu. Sosna jest co prawda dosyć twarda, ale mało odporna na wilgoć. Woda zmniejsza jej wytrzymałość. Drewno sosnowe wymaga ponadto regularnej pielęgnacji oraz zabezpieczania odpowiednimi impregnatami.

Klon jest gatunkiem wytrzymałym i elastycznym. Co więcej nie wymaga specjalnej pielęgnacji i ochrony. Niestety jest to jeden z bardziej miękkich gatunków drewna. A to poważna wada w perspektywie poddawania długotrwałym obciążeniom. Kolejnym gatunkiem o dużej miękkości drewna jest brzoza. Niestety jej efektowny, jasny kolor nie rekompensuje obniżonej wytrzymałości.

Wybierając schody drewniane do swojego domu należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd i funkcjonalność. Liczy się także wytrzymałość. A za to odpowiada surowiec, z którego zostały wykonane.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas