Artykuł sponsorowany Pompa ciepła – ekologiczny sposób na ogrzewanie domu

Pompa ciepła – ekologiczny sposób na ogrzewanie domu

W chwili obecnej dostępnych jest wiele technologii ogrzewania budynków – możemy nabyć piece na węgiel kamienny, ekogroszek czy pellet. Niektórzy inwestorzy decydują się na ogrzewanie gazowe, olejowe lub elektryczne. Jednak z roku na rok coraz więcej osób poszukuje rozwiązań bardziej ekologicznych i ekonomicznych zarazem. Tymi dwoma cechami wyróżniają się pompy ciepła. Dlaczego warto zamontować takie urządzenie w swoim domu?

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie , które pobiera energię cieplną z otoczenia (z wody, powietrza, gruntu) i oddaje ją do instalacji centralnego ogrzewania. Sprzęt ten zasilany jest energią elektryczną. Największą popularnością cieszą się pompy ciepła typu powietrze-woda i woda-woda. Pobierają one ciepło z wód gruntowych i mogą służyć jako jedyne źródło ogrzewania budynku. Nieco mniejszym zainteresowaniem inwestorów cieszą się urządzenia, których dolnym źródłem jest powietrze. Mimo że są one łatwiejsze w montażu, ich efektywność uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Kiedy na zewnątrz robi się chłodniej, taka pompa jest po prostu mniej wydajna.  Jak podkreśla specjalista z firmy Conpro – pompy ciepła zrewolucjonizowały nowoczesne budownictwo energooszczędne. Urządzenia te działają bezobsługowo, są w pełni zautomatyzowane i tanie w eksploatacji. Wybór pompy ciepła powinien być podyktowany możliwościami finansowymi inwestora, rozmiarem działki oraz rodzajem gruntu, który na niej występuje. Warto wziąć też pod uwagę strefę klimatyczną. W zakupie urządzenia mogą pomóc specjaliści, którzy najlepiej dostosują jego parametry techniczne do potrzeb konkretnego budynku. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na montaż pompy ciepła?

Zalety pomp ciepła

Uwzględniając pompę ciepła w projekcie domu jednorodzinnego, możemy obniżyć koszty związane z jego budową. Nie ma bowiem potrzeby montować komina, tworzyć dużej kotłowni czy też magazynu na opał. Pompa ciepła zajmuje stosunkowo niewiele miejsca i nie wymaga żadnej dodatkowej infrastruktury. Odchodzi również problem z co sezonowym poszukiwaniem wysokiej jakości paliwa. Opał średniej klasy jest mniej kaloryczny, a jego spalanie może skracać żywotność kotła. Pompa ciepła pobiera energię z otoczenia, nie musimy więc martwić się, że pewnego dnia paliwa zabraknie.

Choć zakup urządzenia wiąże się z dość dużym wydatkiem, należy podkreślić, że jego późniejsza eksploatacja jest w zasadzie nieodczuwalna dla domowego budżetu. Pompy ciepła to z pewnością jedne z najtańszych źródeł energii cieplnej, a do tego nie wymagają żadnej obsługi. Wystarczy jedynie zaprogramować pompę ciepła wedle własnych preferencji, by cieszyć się odpowiednim dla nas komfortem termicznym. Warto wspomnieć, że urządzenie posiada także funkcję chłodzenia, co może okazać się przydatne w czasie upalnego lata. Co prawda chłodzenie to nie jest tak wydajne jak w przypadku konwencjonalnego klimatyzatora, ale pompa ciepła stanowi jego doskonałe uzupełnienie. Jeśli zaś chcemy cieszyć się pełnym komfortem  w czasie upałów bez potrzeby montażu klimatyzacji, warto zainwestować w klimakonwektory.

Zakup pompy ciepła to inwestycja, która zwróci się już po około 10 latach użytkowania w odniesieniu do ogrzewania domu olejem opałowym czy gazem płynnym. Żywotność urządzenia to aż 50 lat, a w dodatku cechuje się ono niską awaryjnością. Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego – nie emituje żadnych spalin oraz nie wymaga paliwa, co ogranicza eksploatację złóż naturalnych. Osoby zainteresowane nabyciem pompy ciepła mogą starać się o dofinansowanie inwestycji z budżetu państwa lub nisko oprocentowany kredyt. Warto wiedzieć, że urządzenie może współpracować z innymi instalacjami np. z kominkiem czy kolektorami słonecznymi, które podgrzewają wodę użytkową.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas