Materiał Partnera Podział poręczy schodów ze względu na materiał

Podział poręczy schodów ze względu na materiał

Poręcz to część schodów, która ułatwia poruszanie się w górę i na dół, a przy tym zmniejsza ryzyko wypadku. Powinna być wygodna, przyjemna w dotyku i odpowiednio wygładzona, by zapewniać właściwy komfort. Musi być także mocno zamontowana, żeby nie stwarzać dodatkowego zagrożenia. Poręcz ma także znaczący wpływ na estetykę. Przyjrzyjmy się materiałom, z których się je wykonuje.

 

Klasyczne poręcze drewniane

Drewno to materiał, który sprawdza się w różnych połączeniach aranżacyjnych. Dlatego doskonale pasuje do schodów drewnianych, metalowych, szklanych czy wyłożonych płytkami. Oczywiście zależy to od koloru użytych materiałów oraz gatunku drewna. Poręcze najczęściej wykonuje się z drewna bukowego, dębowego i egzotycznego. Pracownik z firmy Schodex w Świętochłowicach dodaje: Zazwyczaj dobiera się je pod względem podobieństwa do drzwi, stolarki okiennej lub mebli, dzięki czemu wnętrze zyskuje na spójności. Drewo jest ciepłe i komfortowe w dotyku, dlatego spełnia swoją rolę jako poręcz. Najlepiej prezentuje się w przestrzennych wnętrzach.

 

Zimne poręcze z metalu

Nowoczesne style aranżacyjne często ograniczają lub eliminują drewno na rzecz metalu. W porównaniu do drewna metalowa poręcz jest zimna w dotyku i nie daje efektu „przytulności”. Jednak stwarza to elegancki styl, który można zastosować zarówno w dużych, jak i małych przestrzeniach. Poręcze mogą być wykonane z różnych metali. Wybór przeważnie warunkuje cena i wysoka wytrzymałość. Najtrwalsze i bardzo popularne są poręcze wykonane z aluminium, które świetnie sprawdzają się jako dodatek w nowoczesnych budynkach. Rzadziej spotykane są poręcze z miedzi i mosiądzu. Te z kolei najlepiej pasują do tradycyjnych wnętrz.

 

Dopasowanie do balustrady

Poręcz musi być dobrana nie tylko do schodów, ale także do balustrady. Jeśli jest ona wykonana z drewna, całość może wyglądać dość masywnie. Drewnianą balustradę przeważnie łączy się z drewnianą poręczą. Natomiast balustrady metalowe dają większą swobodę. Mogą być połączone z poręczą metalową lub drewnianą, schodami drewnianymi, metalowymi lub kamiennymi. Do nowoczesnych wnętrz pasują proste i kanciaste konstrukcje, natomiast w aranżacjach klasycznych sprawdzają się balustrady żeliwne i kute. Balustrada może także być wykonana ze szkła. Dostępne są powierzchnie przezroczyste i piaskowe. Zaletą tego rozwiązania jest forma zakrycia pełnego, które nie stwarza ciężkiego wrażenia. Szkło doskonale pasuje zarówno do poręczy metalowych, jak i drewnianych.

Podziel się