Artykuł sponsorowany Podstawowe typy instalacji przeciwpożarowych

Podstawowe typy instalacji przeciwpożarowych

Polskie prawo reguluje przepisy związane z ochroną przeciwpożarową. W związku z informacjami zamieszczonymi w ustawach i rozporządzeniach nie wszystkie obiekty budowlane muszą być wyposażone w system sygnalizacji przeciwpożarowej. Jednak niektóre budynki takie zabezpieczenie muszą mieć. Wśród nich są np. lokale handlowe i obiekty publiczne. Prawo wyróżnia też różne instalacje przeciwpożarowe. Zatem jakie są ich rodzaje?

Czym wyróżnia się wodny system przeciwpożarowy?

Instalacja przeciwpożarowa to wszystkie urządzenia służące do ostrzegania przed pożarem, a także wykorzystywane do jego gaszenia. Do nich zalicza się np. detektory. Ich głównym zadaniem jest wykrywanie pożaru. Przy wyborze detektora należy kierować się np. jego czułością. Im lepszy detektor, tym na wcześniejszym etapie pożaru wykryje zagrożenie. Równie istotne jest dobranie odpowiednich systemów gaśniczych. Służą one głównie do ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia. Systemy te najczęściej dzieli się z uwzględnieniem tego, jakie środek gaśniczy wykorzystują.

Jak zaznacza fachowiec z firmy Pi-Energa, jedną z najbardziej znanych jest instalacja przeciwpożarowa na wodę. Wynika to oczywiście z tego, że najczęściej się jej używa. Ten system gaśniczy złożony jest ze zbiornika na wodę, pompy i sieci rurociągów z tryskaczami. Sprawna wodna instalacja przeciwpożarowa ciągle utrzymuje wysokie ciśnienie wody. Działanie wspomnianych tryskaczy polega na selektywnym gaszeniu pożaru. Włącza się je wyłącznie nad miejscem zagrożenia, a co za tym idzie, zmniejsza się straty mienia. Niekiedy zamiast tryskaczy używa się zraszaczy. Te urządzenia mają dysze gaśnicze i dzieli się je na strefy. Jeżeli w całym obszarze dojdzie do wykrycia pożaru, wówczas uwalniana jest woda.

Jakie są pozostałe typy instalacji przeciwpożarowych?

Kolejnym typem systemów gaśniczych jest instalacja na mgłę wodną. Oparta jest ona na systemie tryskaczy wyposażonymi w mgłowe dysze. W tym przypadku pożar również gasi się za pomocą wody, jednakże ma ona postać mgły i jej zadaniem jest odcięcie dopływu tlenu. Dzięki takiej formie możliwe jest też działanie na większym zasięgu.  Mgła wodna, która podawana jest pod wysokim ciśnieniem, oprócz odcinania tlenu schładza dany obszar i zobojętnia atmosferę. Zaletą tego systemu PPOŻ jest to, że straty mienia są jeszcze mniejsze.

W obiektach budowlanych wykorzystuje się również instalacje przeciwpożarowe na gaz. Zwykle znajdują one zastosowanie w bibliotekach, archiwach, rozdzielniach elektrycznych, serwerowniach i w miejscach, gdzie składuje się ciecze łatwopalne. Dzięki temu, że środkiem gaśniczym jest gaz (np. dwutlenek węgla lub argon) nie dochodzi do dużych strat mienia. Ostatnim powszechnie stosowanym systemem jest pianowa instalacja przeciwpożarowa. Zazwyczaj wykorzystuje się ją do gaszenia substancji gazowych, stałych i ciekłych, w tym np. drewna, tworzyw sztucznych czy betonu. Piana to idealny środek gaśniczy, gdy dojdzie do pożaru substancji paliwowych. Poza tym systemy pianowe stosowane są w miejscach, gdzie woda przyczyniłaby się do powstania dużych strat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas